„Mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi"  
Janusz Korczak  


28 listopada

Dnia 28 listopada b.r. klasy 8a i 8b wybrały się do Zespołu Szkół nr 1 im. Melchiora Wańkowicza w Błoniu.
Zostaliśmy zaproszeni na VIII Festiwal Nauki Niepoważnej "Polscy Nobliści".

Była to świetna okazja do poznania szkoły oraz do dobrej zabawy poprzez uczestniczenie w różnych grach, zadaniach i konkursach związanych z polskimi noblistami. Zaproszenie do wspólnej zabawy przyjęło aż osiemnaście klas ósmych z okolicznych szkół, m.in. z Bieniewic, Leszna i Błonia. Oprócz rywalizacji, mieliśmy okazję do obejrzenia interesującej części artystycznej.

Pamiątkową po tej wizycie jest oprawione zdjęcie klasowe, które zostało wręczone wszystkim przybyłym klasom. Dziękujemy gospodarzom za super spotkanie!


20 listopada
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OCHRONY PRAW DZIECKA


Janusz Korczak napisał, że „Nie ma dzieci – są ludzie” oraz „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.
Choć wiele się zmieniło w Polsce w podejściu do dzieci przez ostatnie kilkadziesiąt lat, to wciąż prawa dziecka nie są w pełni przez wszystkich respektowane, a wielu dorosłych uzależnia przestrzeganie praw od wypełniania przez dzieci obowiązków. Wciąż pokutuje przekonanie, że dzieci, ze względu na swój wiek nie mogą być pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i dlatego prawa człowieka im w pełni nie przynależą … a jednak jest przeciwnie!

Dzieci mają prawo m.in. do:
- miłości i szacunku
- prywatności
- radości
- niewiedzy
- niepowodzenia i łez
- zabawy i nauki
- wyrażania własnych myśli u uczuć
- przeciwstawienia się złu.

Nasza szkoła, z wielką przyjemnością włączyła się w obchody Międzynarodowego Święta Praw Dziecka, chcąc zwrócić uwagę, że każde dziecko to MAŁY CZŁOWIEK, posiadający swoje prawa.

Uczniowie zaakcentowali udział w tymże święcie poprzez niebieski strój, robiąc plakaty i prezentacje na lekcjach informatyki. Na godzinach wychowawczych zostały przedstawione dzieciom ich prawa, zgodnie z Konwencją o Prawach Dziecka z 1989 roku. Szkolny Klub Wolontariatu upamiętnił ten dzień na fotografiach.

Niech nam wszystkim przyświecają słowa, że: Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się ze wszystkich sił, tego czego się pragnie” (Paulo Coelho)

Galeria zdjęć14 listopada 2018r. w Łomiankach odbyły się Powiatowe Zawody w koszykówce dziewcząt.
Brały w nich udział drużyny z: Gimnazjum w Łomiankach, Gimnazjum w Lesznie, Szkoły Podstawowej w Babicach Starych i Gimnazjum w Bieniewicach. Reprezentacja dziewcząt z naszej szkoły zajęła 3 miejsce. Serdecznie gratulujemy!

Drogi do Niepodległości
11 listopada – setna rocznica odzyskania Niepodległości

W piątek 9 listopada w naszej szkole odbyła się niezwykła uroczystość. Uczniowie i nauczyciele wzięli udział w święcie, które przypada raz na 100 lat – obchodzimy właśnie stulecie niepodległości. Z tej okazji uczniowie klas: 5A i 5B pod opieką wychowawczyń- pani Anety Borysiak i pani Beaty Zajączkowskiej- przygotowali uroczystą akademię. Rozpoczęliśmy o godz. 11.11 odśpiewaniem czterech zwrotek hymnu państwowego. Następnie prześledziliśmy „Drogi do niepodległości”. Przypomnieliśmy dokonania wielkich Polaków na tle ważnych wydarzeń dziejowych: pierwsza i druga wojna światowa, czasy komunizmu. Wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne- „Pierwszą brygadę” i „Mury” Jacka Kaczmarskiego. Oprawę muzyczną przygotowali uczniowie uczęszczający na zajęcia wokalno-instrumentalne pod kierunkiem pani Anety Borysiak. Pani Aneta zadbała również o piękne dekoracje.

Wszyscy uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody stulecia niepodległości. W każdej sali wykonane zostały gazetki tematyczne, udekorowano również drzwi klas. Uczniowie wykonali kotyliony w barwach narodowych.

Patriotyzm i szacunek do symboli narodowych to postawa, którą nasi wychowankowie rozwijają od najmłodszych lat.W ramach cyklicznych spotkań z muzyką, w dn.13.XI.2018 r. uczniowie klas młodszych wysłuchali fragmentu opery Stanisława Moniuszki zatytułowanej ,,Verbum Nobile".
Występ muzyków Filharmonii Narodowej został nagrodzony gorącymi brawami.

Galeria zdjęć


Dnia 7 XI b.r. klasy 8a i 8b wybrały się do Warszawy do teatru "Roma" na spektakl pt." Piloci".
„PILOCI” to pełna emocji musicalowa opowieść o miłości brutalnie przerwanej przez II wojnę światową. Wielkie uczucie łączące Jana, młodego polskiego pilota wojskowego i Ninę, warszawską aktorkę kabaretową i piosenkarkę, rozgrywa się na tle wydarzeń historycznych lat 30. i 40. ubiegłego wieku, przede wszystkim Bitwy o Anglię, w której niezwykle doniosłą rolę odegrali polscy piloci.

Choć przedstawienie trwało prawie 3 godziny, nie nudziliśmy się ani chwili. Tempo akcji, spektakularne animacje, wspaniałe głosy śpiewających aktorów - wszystko to było na najwyższym poziomie.
Wyszliśmy oszołomieni i pełni podziwu. Długo będziemy wspominać chwile spędzone w teatrze.
„DZIEŃ KODOWANIA”

Dnia 20.10.2018r. w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Płochocinie w godz. 8.30-11.30 uczniowie z klas I-III, uczestniczyli w zajęciach "Gry i zabawy z kodowaniem". Nauczycielki przygotowały różnorodne zestawy gier i zabaw, mające na celu rozwijanie kluczowych kompetencji informatycznych. Dzieci najpierw za pomocą kart zaprogramowały swojego robota, który posłużył im do gry CodyRoby.

Poruszały się robotem po zakodowanej przez siebie drodze. Następnie dzieci mogły wybrać aktywność, z bogatej oferty. W tym: gry logiczne, plansze do kodowania lub karty pracy, które najbardziej je interesowały, i zagrać z kolegami. W czasie spotkania dzieci uczyły się logicznego myślenia, kształtowały kreatywność, uczyły się rozwiązywania problemów a co najważniejsze, trenowały umiejętność współpracy w grupie. Uczniowie miło i aktywnie spędzili sobotnie przedpołudnie, uruchamiając swoją niezwykłą kreatywność.

Galeria zdjęć


Dnia 16 X 2018r. gościliśmy w naszej szkole aktorów z Krakowa.

Przyjechali do nas ze spektaklem dotyczącym smogu i zanieczyszczeń atmosferycznych. Przedstawienie dla klas IV-VIII nosiło tytuł „Zła decyzja”. Była to historia pewnej rodziny i ich perypetii dotyczących ekologicznego stylu życia. Spektakl w przystępny sposób poruszał temat dbałości o naszą planetę Ziemię. Dowiedzieliśmy się m. in. tego, że do produkcji 1 tony papieru potrzeba aż 17 drzew oraz, że każdy Polak rocznie produkuje ok.300 kg śmieci. Przedstawienie, mimo, że trwało prawie godzinę, wzbudziło żywe zainteresowanie oglądających i nagrodzone zostało głośnymi brawami.

Galeria zdjęć


Dnia 17 października 2018 roku klasy: Ib i III wybrały się na wycieczkę krajoznawczą.
Dzieci wraz z opiekunami podążały śladami łosi po Kampinoskim Parku Narodowym, a następnie zwiedziły obronny kościół w Brochowie.
Tam ochrzczony został nasz wielki kompozytor Fryderyk Chopin. Ostatnim, ale i głównym przystankiem wycieczki była Żelazowa Wola i przepiękny park wokół dworki, w którym urodził się Chopin.
Wszyscy wrócili z wycieczki bardzo zadowoleni i bogatsi o nowe wiadomości i wrażenia.

Galeria zdjęć