„Mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi"  
Janusz Korczak  


W dniach 16-20 września 2021r. odbyła się wycieczka klasy VIID w Góry Świętokrzyskie.
Mimo wymagającej pogody, chłodu, deszczu i wiatru grupa z wychowawcą panią Urszula Galant i opiekunem panią Justyna Pyra dzielnie przemierzała wyznaczone szlaki.

Pierwszego dnia odbył się spacer po Kielcach i kamieniołomie Kadzielnia. Klasa odkryła tu Wzgórze Harcerskie upamiętniające bohaterska postawę patronów naszej szkoły harcerzy Szarych Szeregów podczas II wojny Światowej. Okazało się, że harcerze ci niezwykła odwaga wykazali się również w innych miejscach Kielc m.in. umieszczając na dzwonnicy katedralnej znak Polski Walczącej. Drugiego dnia klasa pokonała szlak na Święty Krzyż o wysokości 594m., gdzie mimo mgły udało się zobaczyć skalne rumowisko, charakterystyczne dla Gór Świętokrzyskich tzw. gołoborze.

Trzeciego dnia grupa zwiedzała skansen "Muzeum Wsi Kieleckiej" z zabytkami kultury ludowej z województwa świętokrzyskiego oraz ruiny zamku w Chęcinach. Tu uczniom różne pomysły przychodziły do głowy, jak chociażby zaprzestanie w szkole kartkówek z matematyki i języka niemieckiego poprzez wzięcie w dyby drewniane swoich nauczycielek a może nawet strącenie ich do lochu. Ostatecznie panie zostały uwolnione, pewnie dzięki obecności opiekuna mamy ucznia Dawida R., a plan wycieczki mógł zostać do końca zrealizowany. W dniu powrotu do domu klasa odwiedziła nietuzinkowe miejsce: Muzeum Zabawek w Kielcach, gdzie odbywa się pokoleniowy dialog. Wystawa okazała się powrotem do dzieciństwa dla opiekunów wycieczki ale również „wehikułem czasu” dla uczniów, którzy mogli zobaczyć zabawki z pogranicza wieków.

Oprócz bogatego planu wycieczki klasa w wolnym czasie uczestniczyła w zajęciach z matematyki oraz w zabawach integracyjnych. Młodzież wykazywała się dużą empatią i sympatią względem siebie. Klasa była zgrana, zdyscyplinowana oraz punktualna a przede wszystkim dzielna i zdeterminowana w realizacji zamierzonych celów. Można śmiało powiedzieć, że VIID z niecierpliwością wyczekuje kolejnych klasowych wyjazdów!

Galeria zdjęć