WolontariatW dniu 2020.01.20 na terenie naszej szkoły został przeprowadzony kiermasz ciast, upieczonych przez mamy naszych uczniów.
Celem akcji, było zebranie środków na operację w Stanach Zjednoczonych,
dla Adasia Wituskiego.
Przypomnijmy Adaś urodził się z wadą lewej nóżki- brakiem kości strzałkowej. Polscy lekarze chcieli amputować nogę tuż pod kolanem.
Pojawiła się jednak nadzieja, że uda się ją uratować i Adaś będzie mógł chodzić na własnej nodze bez protezy. Chłopiec przeszedł już jedną operację, do uzyskania pełnej sprawności potrzebne są jeszcze dwie kolejne.
Ich koszt to ok. 500 tysięcy złotych.

Dzięki Waszemu zaangażowaniu, udało nam się uzbierać kwotę ponad 1100zł, którą wpłacimy na odpowiednie konto.
Dziękujemy za to, że jesteście z nami! Pamiętajcie- WARTO POMAGAĆ!
Galeria zdjęć


Drodzy Rodzice! W tym roku nasza szkoła zaangażowała się w pomoc Adasiowi Wituskiemu, którego mama próbuje zebrać środki na operację dziecka w Stanach Zjednoczonych.

Adaś jest bratem ciotecznym jednego z naszych uczniów. Urodził się z wadą lewej nóżki- brakiem kości strzałkowej. Polscy lekarze chcieli amputować nogę tuż pod kolanem. Pojawiła się jednak nadzieja, że uda się ją uratować i Adaś będzie mógł chodzić na własnej nodze bez protezy. Chłopiec przeszedł już jedną operację, do uzyskania pełnej sprawności potrzebne są jeszcze dwie kolejne. Ich koszt to ok. 500 tysięcy złotych. Dzięki pomocy wielu dobrych ludzi udało się zebrać ponad połowę środków na ten cel. Potrzeba jeszcze około 200 tysięcy złotych.

Podczas wrześniowych spotkań z Rodzicami zebraliśmy ponad 400 zł, które zostały przekazane na konto fundacji „Lepszy los” z przeznaczeniem dla Adasia. Cały czas zbieramy również plastikowe nakrętki, które są sukcesywnie odbierane przez rodzinę. W czasie najbliższych zebrań nasi wolontariusze będą zbierali pieniądze do puszek, celem wsparcia akcji.

Zachęcamy wszystkich do wsparcia naszej inicjatywy, wystarczy nawet drobny gest. Adasiowi można podarować również 1% podatku.Wizyta wolontariuszy w przedszkolu

W dniu 23.12 wolnatariusze z klasy 6 naszej szkoły wybrali się do Przedszkola w Józefowie w celu przeprowadzenia zajęć dla młodszych kolegów.
Atrakcje jakie spotkały przedszkolakow dzięki pracy wolontariatu to między innymi wspólne śpiewanie kolęd, taneczna zabawa ruchowa, rozmowy o zwyczajach Bożonarodzeniowych, kolorowanki, oraz prezenty.
Nasi młodsi koledzy nie pozostali nam dłużni ciepło nas żegnajac słodkim poczestunkiem. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy podarować mała cześć siebie uszczesliwiajac dzięki temu innych.
Z chęcia powrócimy do przedszkola z nowymi atrakcjami dla maluchów.

Galeria zdjęć


PLAN PRACY SZKOLNEGO KLUBU WOLONTARIATU ROK SZKOLNY 2019/2020

1. Pierwsze powakacyjne spotkanie wolontariuszy. Przedstawienie praw i obowiązków wolontariusza oraz planu pracy na nowy rok szkolny. Wrzesień miesiącem wolontariatu- nabór nowych członków, propagowanie idei wolontariatu.

2. SKW przewiduje na rok szkolny 2019/2020 następujące akcje:
• Integracja- wieczorek filmowy
• SCHRONISKO- zbiórka kocy żywności itp.
• Udział w projekcie „Jemy, ze szkołą na widelcu”
• Zbiórka słodyczy dla dzieci z domu dziecka- kiermasze (ciasto)
• Zajęcia dla seniorów z obsługi komputera- internetu
• Code week (kodowanie dla Najmłodszych)
• Akcja “Dzieci dzieciom”- wolontariusze raz w tygodniu pomagają młodszym kolegom w nauce
• Akcja “Poczytaj mi”- czytanie książek dzieciom z klas 0-III z naszej szkoły, a także przedszkolakom z pobliskiego Przedszkola
• Projekt “Zapal znicz”- sprzątanie zapomnianych grobów na cmentarzu
• DOM OPIEKI SERDUSZKO- Kolędowanie, zaproszenie pensjonariuszy na koncert „Poezji i pieśni patriotycznej” w naszej szkole, akademia z okazji Święta Niepodległości.
• Przedstawienie dla najmłodszych o tolerancji, uczuciach.
• Unicef- „Prezent bez pudła”- zbiórka pieniędzy na zakup potrzebnych szczepionek, apteczek itp. dla dzieci z Afryki
• Dzień dziecka- piknik rodzinny

* Plan pracy SKW może ulec zmianie w związku z planem pracy szkoły.


20 listopada
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OCHRONY PRAW DZIECKA


Janusz Korczak napisał, że „Nie ma dzieci – są ludzie” oraz „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.
Choć wiele się zmieniło w Polsce w podejściu do dzieci przez ostatnie kilkadziesiąt lat, to wciąż prawa dziecka nie są w pełni przez wszystkich respektowane, a wielu dorosłych uzależnia przestrzeganie praw od wypełniania przez dzieci obowiązków. Wciąż pokutuje przekonanie, że dzieci, ze względu na swój wiek nie mogą być pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i dlatego prawa człowieka im w pełni nie przynależą … a jednak jest przeciwnie!

Dzieci mają prawo m.in. do:
- miłości i szacunku
- prywatności
- radości
- niewiedzy
- niepowodzenia i łez
- zabawy i nauki
- wyrażania własnych myśli u uczuć
- przeciwstawienia się złu.

Nasza szkoła, z wielką przyjemnością włączyła się w obchody Międzynarodowego Święta Praw Dziecka, chcąc zwrócić uwagę, że każde dziecko to MAŁY CZŁOWIEK, posiadający swoje prawa.

Uczniowie zaakcentowali udział w tymże święcie poprzez niebieski strój, robiąc plakaty i prezentacje na lekcjach informatyki. Na godzinach wychowawczych zostały przedstawione dzieciom ich prawa, zgodnie z Konwencją o Prawach Dziecka z 1989 roku. Szkolny Klub Wolontariatu upamiętnił ten dzień na fotografiach.

Niech nam wszystkim przyświecają słowa, że: Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się ze wszystkich sił, tego czego się pragnie” (Paulo Coelho)

Galeria zdjęć20 LISTOPADA
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA!

Święto upamiętnia uchwalenie Deklaracji Praw Dziecka w 1959 roku a także Konwencji o Prawach Dziecka w 1989 roku. To dokumenty, których celem jest zapewnienie jak najlepszej ochrony i opieki najmłodszym.

KOLOREM PRZEWODNIM TEGO DNIA JEST NIEBIESKI!
PRZYJDŹ DO SZKOŁY UBRANY NA NIEBIESKO!
BĄDŹ AKYWNYM UCZESTNIKIEM TEJ INICJATYWY!

KONCERT KOLĘD W DOMU OPIEKI W PŁOCHOCINIE

"Hej kolęda, kolęda..."

te słowa przyświecały naszej wizycie w Domu Opieki w Płochocinie, która odbyła się 6 stycznia 2018r. w Święto Trzech Króli.
Wolontariusze z naszej szkoły pod opieką p. Agnieszki Lenartowicz, p.Eweliny Bartosińskiej, p. Magdaleny Cender udali się na wspólne kolędowanie do pensjonariuszy z zaprzyjaźnionej placówki opiekuńczej dla osób starszych. W trakcie spotkania odśpiewaliśmy wspólnymi siłami najpiękniejsze polskie kolędy, które przy akompaniamencie gitary wprowadziły w to spotkanie jeszcze więcej emocji i wzruszeń.
Występ uczniów dostarczył mieszkańcom DPS- u niezapomnianych wrażeń, bardzo chętnie włączyli się do wspólnego śpiewu, a na ich twarzach można było dostrzec wzruszenie. To spotkanie utwierdziło nas w przekonaniu, że dla takich przeżyć warto poświęcać czas.


Święta Bożego Narodzenia, to dla chrześcijan radosny czas. Uroczyście obchodzimy unarodziny Jezusa. Święta te spędzamy zazwyczaj w gronie rodziny, dzielimy się opłatkiem, obdarowujemy prezentami. To chwile wypełnione radością, pokojem, miłością. W tym czasie nikt nie powinien być sam. Mając to na uwadze, wolontariusze z naszej szkoły, tuż przed świętami odwiedzili mieszkańców Domu Spokojnej Starości w Płochocinie.

Wybrali sie tam, by podzielić się bożonarodzeniową radością, obdarować skromnymi słodkimi podarunkami, złożyć najserdeczniejsze życzenia. Każdy z penitencjariuszy otrzymał wykonaną ręcznie kartkę świąteczną. Była to wzruszająca wizyta zarówno dla młodzieży, jak i tych starszych ludzi.
Byli wyraźnie wzruszeni naszą wizytą. Mały gest naszych wolontariuszy sprawił wiele radości. Uśmiech na twarzy możemy wywołać nie drogimi, kosztownymi, wyszukanymi prezentami, ale prostymi gestami, poświęconym czasem, drobnym upominkiem, albo po prostu być obok drugiego człowieka.


Po raz pierwszy w dniach 4 i 7 grudnia 2017 roku Szkolny Klub Wolontariatu w Płochocinie przeprowadził akcję Amnesty International „Maraton Pisania Listów”.

Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach , kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.
Maraton Pisania Listów pokazuje w czym tkwi siła Amnesty International – w ludziach, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas i mówią „nie” łamaniu praw człowieka. Dzięki zaangażowaniu mamy wpływ na otaczający nas świat.
Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane.
Dziękujemy wszystkim , którzy wzięli udział w tej międzynarodowej akcji.

Iskra odwagi jest w każdym z nas!


Spraw, aby dzieci z Syrii przetrwały zimę!

"Wyobraź sobie, że budząc się każdego dnia nie masz pewności czy cały Twój świat nie runie w gruzach? Przerażające, prawda? A tak wygląda właśnie obraz wojny. Z pewnością nie jest to miejsce dla dzieci. Strach, głód, niepewność… Te odczucia towarzyszą każdego dnia dzieciom żyjącym w Syrii. Niestety ich sytuacja może się pogorszyć, gdyż zbliża się zima. Pozbawione domów, ciepłych ubrań i opieki mogą nie przetrwać tego czasu. Ich los jest w naszych rękach..."

.... w związku z powyższym, w grudniu 2017 roku, Szkolny Klub Wolontariatu, chcąc wspomóc UNICEF w walce o lepsze jutro dla dzieci z Syrii, zorganizował akcję "Zostań Świętym Mikołajem". Polegała ona na sprzedaży domowych wypieków- ciast i ciasteczek przygotowanych przez wolontariuszy. Popularność akcji wśród uczniów naszej szkoły, przerosła wszelkie oczekiwania! Cieszymy się z tego, że nasi wychowankowie czują potrzebę pomagania innym- swoim rówieśnikom. Zebrane w trakcie akcji środki, zostaną w najbliższym czasie przekazane do organizatorów akcji.

A my, nie marnując czasu, już planujemy kolejny kiermasz, który będzie wsparciem dla tejże inicjatywy. Pamiętajmy dobro zawsze powraca!Dnia 3 listopada – piątek, w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych w naszej szkole, grupa uczniów kasy VIC:
1. Wiktoria Kostecka
2. Wiktoria Włodarczyk
3. Adam Walkiewicz
4. Maciej Wrzosem
5. Maksymilian Olborski

wzięła udział w akcji Szkolnego Wolontariatu: czytamy przedszkolakom. Nasza młodzież czytała bajki terapeutyczne milusińskim z przedszkola w Józefowie. Akcja wymagała wcześniejszego przygotowania, bowiem czytanie miało charakter aktorski, odbywało się z podziałem na role. Zostaliśmy bardzo ciepło przyjęci przez grupy przedszkolne oraz pracowników, nauczycieli z placówki. Dzieciaki ochoczo i aktywnie uczestniczyły w pogadance nawiązującej do problematyki poruszanej w bajkach. Nasi uczniowie sprawili radość najmłodszym, podzielili się swoją pozytywną energią, umili czas przedszkolakom.

Ideą Szkolnego Wolontariatu jest dzielenie się dobrem z innymi, niesienie radości i pomocy. Tego dnia idea ta została zrealizowana.

Pamiętajmy DOBRO POWRACA DO NAS.

Galeria zdjęć


Prezentacja
Regulamin