„Mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi"  
Janusz Korczak  28 lutego p. Ewelina Bartosińska i p. Agnieszka Lenartowicz wzięły udział w konferencji podsumowującej akcję „Paczka na Kresy” przeprowadzoną w 2019r. W akcję zaangażowało się ponad 220 szkół województwa mazowieckiego, w tym też nasza placówka.
W ramach udziału w tym wydarzeniu, otrzymaliśmy podziękowanie z rąk konsula generalnego RP w Grodnie, pana Jarosława Książek.
Czujemy się zaszczyceni i docenieni , że wraz z naszymi wolontariuszami mogliśmy wesprzeć naszych rodaków mieszkających poza granicami naszego kraju.
SZKOLNE OBCHODY DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU 2020

To już kolejny raz, kiedy zgłosiliśmy inicjatywę udziału w ogólnopolskich obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu. Działania profilaktyczne realizujemy przez cały rok szkolny, ale szczególnie zintensyfikowane są one w lutym, kiedy to obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu, który w tym roku odbył się w naszej szkole 25 lutego pod hasłem „Działajmy razem!”

Przez to hasło rozumiemy przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom takim jak hejt, cyberprzemoc, uzależnienie, czy szkodliwe treści w sieci, które wymagają zarówno profesjonalnego zaangażowania specjalistów z różnych sektorów i branż, jak i uważnego kontaktu z dzieckiem rodziców, nauczycieli i innych bliskich mu osób.
W ramach tego przedsięwzięcia podjęliśmy szereg działań, mających na celu przypomnienie uczniom istotnych kwestii dotyczących bezpieczeństwa w Sieci oraz zagrożeń jakie niesie niewłaściwe korzystanie z zasobów internetowych.

We wszystkich klasach w ramach lekcji informatyki przeprowadzone zostały zajęcia o tematyce dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Podczas tych zajęć powstało wiele ciekawych prac: komiksy „Lepszy Internet zależy o Ciebie”, filmy „Bezpieczeństwo w sieci, rymowanki do hasła „Surfuje bezpiecznie” oraz animacje w Scratch-u.

Wychowawcy wszystkich klas przeprowadzili pogadanki o tematyce dotyczącej aktywności uczniów na portalach społecznościowych oraz zagrożeń związanych z zamieszczaniem na profilach informacji oraz zdjęć, a także anonimowości w Sieci.

Ponadto uczniowie wykonali: plakaty „Jak wyobrażasz sobie strażnika Internetu?” oraz przestrzenne modele wirusa komputerowego.

Podsumowaniem podjętych przez nas działań, był dzisiejszy apel zorganizowany przez klasę VIIIA, pt.: ”Co wie o tobie twój telefon? Kto nas śledzi w sieci?” . W trakcie apelu uczniowie poruszyli również problem z którym boryka się dzisiejsza młodzież- fonoholizm. Po skończonym wystąpieniu odbyła się debata pt.: „Włącz myślenie”!- dotycząca cyberzagrożeń i konsekwencji jakie one ze sobą niosą.
Uczniowie przypomnieli sobie jakie zagrożenia mogą wynikać z niewłaściwego korzystania z internetu. Wspólnie ustalili jakimi zasadami należy się kierować, aby uniknąć niebezpieczeństw i być świadomym, odpowiedzialnym użytkownikiem wirtualnej przestrzeni.

Ewelina Bartosińska

Galeria zdjęć


Akcja „Zima w mieście 2020” w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Płochocinie.

Akcja „Zima w mieście 2020” trwała od 10 do 21 lutego 2020r. Wzięło w niej udział 86 uczniów. W trakcie pierwszego tygodnia ferii dzieci uczestniczyły w kilku wycieczkach: do Stacji Grawitacja w Warszawie, na film „Gang zwierzaków” do Multikina w Pruszkowie, do Centrum Nauki Kopernik oraz na seans filmowy w planetarium, a także do Centrum Pieniądza NBP. W trakcie pobytu w szkole dzieci brały udział w warsztatach „Odlotowe eksperymenty” oraz zajęciach edukacyjnych z klocków Lego.

W drugim tygodniu byliśmy w Telewizji Polskiej S.A. Odwiedziliśmy studia nagrań, zwiedziliśmy muzeum TVP. Uczestniczyliśmy w warsztatach edukacyjnych pt.: „Gry i zabawy” w Muzeum Etnograficznym. W trakcie pobytu w Manufakturze Czekolady zrobiliśmy własną tabliczkę czekolady oraz dzieci uczestniczyły w warsztatach pt.: Od ziarenka do tabliczki czekolady”. Kolejną atrakcją w trakcie ferii był wyjazd do Sali Zabaw „Fikołki” w Pruszkowie. Dzieci bawiły się na sali zabaw, brały udział w warsztatach pt.: „Szalone żywioły” oraz mogły korzystać ze ścianki wspinaczkowej pod okiem instruktora.

W ostatnim dniu ferii odbyły się warsztaty „String Art”. Była zabawa przy muzyce, gry planszowe, zajęcia plastyczne, zabawy sportowe.
Czas ferii upłynął bezpiecznie, w miłej atmosferze oraz na aktywnym odpoczynku od zajęć szkolnych.

3 lutego drużyna naszych dziewcząt wywalczyła III miejsce w powiatowym finale piłki ręcznej dziewcząt. Serdecznie gratulujemy sukcesu!
Dnia 28 stycznia odbył się wernisaż prac plastycznych trzech uczennic naszej szkoły: Sary Suczyńskiej, Angeliki Radziejewskiej, Jessiki Dziubak.
Na początku dziewczynki przedstawiły, przybliżyły zebranym siebie i swoją twórczość artystyczną.
Opowiedziały o swojej pasji malarskiej, inspiracjach, technikach używanych przy tworzeniu swoich prac, sukcesach. Uczestnicząca w spotkaniu społeczność uczniowska, miała możliwość podziwiania z bliska wystawionych prac nie tylko tego dnia, podczas wernisażu.

Po części oficalnej wystawa obrazów pozostała do dyspozycji ogółu na koryrtarzu szkolnym jeszcze przez kilka dni.
Obcowanie ze sztuką uwrażliwia, pozwala wejść w inny świat, spojrzeć na otaczającą rzeczywistość oczami wrażliwego artysty. Artysta zaś, prezentując swoją twórczość szerszej publiczności, stwarza taką możliwość. Udostępnia swój świat, swoją wrażliwość, swój talent. Należy się więc dzielić tym, co otrzymujemy w darze, jako nasze zdolności… Nasze zdolne artystki zaprezentowały swój niewątpliwy talent i prace plastyczne sprawiając nam wiele radości, dostarczając wrażeń estetycznych.

Galeria zdjęć23 stycznia w Ożarowie Mazowieckim odbył się w IV powiatowy Konkurs Kolęd i Pastorałek im. Pawła Buczyńskiego.
W bieżącym roku Konkurs objęty został honorowym patronatem Pana Jana Żychlińskiego, Starosty Powiatu Warszawskiego Zachodniego.
W kategorii „zespół” nasze ósmoklasistki- Kinga, Julia, Ada, Kinga, Agnieszka, Natalia, Klaudia, Maja, Julia, Weronika zdobyły pierwsze miejsce! W kategorii solowej drugie miejsce wywalczyła Karolina z klasy 6a.
Serdecznie gratulujemy!

W dniu 15.01.2020r. klasa Ia odbyła wycieczkę do Muzeum Powstania Warszawskiego.
Dzieci uczestniczyły w lekcji pt. "Co to jest Muzeum Powstania Warszawskiego?" i zdobyły podstawową wiedzę na temat ważnych dat w historii Warszawy.
Z wycieczki byli bardzo zadowoleni z nadzieją, że nie był to ich ostatni wyjazd do tego miejsca.

Galeria zdjęćJasełka - 2019.12.20

Galeria zdjęć

VideoDnia 10 grudnia b.r. odbył się w naszej szkole apel dla klas IV- VIII z cyklu

„Bezpieczeństwo w cyfrowym świecie”.


Prezentację pt. „Wizerunek- jak chronić swoje prawa” przygotowała tym razem klasa VIIa pod opieką wychowawcy pani Justyny Pyry. Uczniowie przybliżyli dane statystyczne korzystania przez dzieci i młodzież z internetu w kontekście ochrony ich prywatności. Wyjaśnili pojęcia takie jak dobra osobiste, mem internetowy, wizerunek, odszkodowanie oraz zobrazowali, kiedy naruszane są prawa do wizerunku. Na podstawie trzech krótkich filmików uczniowie ukazali reakcje przyczynowo-skutkową bezmyślnego korzystania z internetu. Pokazali również, co robić w przypadku naruszania naszych praw i jak się chronić.

Poruszenie wśród publiczności wywołały historie kilku osób, które zostały skrzywdzone w sieci oraz sposób, w jaki te historie zostały opowiedziane. Uczennice ubrane były w ciemne bluzy z kapturem, co symbolizować miało emocje poszkodowanego, jego wycofanie, wyizolowanie, krzywdę i trudność w funkcjonowaniu w społeczeństwie po tym, co się stało. Każda z tych historii była tragiczna w skutkach, ku przestrodze słuchających. Na koniec prezentacji wybrzmiał jednogłośny i wyraźny sprzeciw „nie pozostawajmy bierni- reagujmy!”.

Prezentacja przygotowana przez uczniów

Galeria zdjęć


Warsztaty mydlarskie

5 grudnia klasa 0a, wzięła udział w warsztatach mydlarskich. Była to niecodzienna okazja, aby własnoręcznie wykonać indywidualnie zaprojektowane mydło. Podczas zajęć każdy z uczestników samodzielnie zaprojektował i przygotował mydełka o wybranym przez siebie kolorze, kształcie i zapachu. Dzieci mogły eksperymentować z formą, kolorem, fakturą i aromatami, dzięki czemu były to niezapomniane chwile kreatywnej radości. Mydełka wykonane podczas warsztatów uczestnicy pakują i zabierają do domu.
Samodzielnie wykonane mydełka, to wspaniały pomysł na prezent.
Wychowawcy
Katarzyna Mielniczuk – Lipska
Iga Sieczek


„ARCHIPELAG SKARBÓW”

W trakcie dwóch dni, tj. 28, 29 listopada uczniowie klas VII-VIII wraz z wychowawcami, wzięli udział w programie profilaktycznym „Archipelag Skarbów”. Dwa czterogodzinne bloki warsztatów wprowadziły naszą młodzież w poszukiwaczy skarbów, jakim są głębokie szczęście, trwała miłość i przyjaźń oraz realizacja w życiu własnych pasji i marzeń. Są to wartości, które znajdują się w centrum uwagi dojrzewającego nastolatka, a ich znaczenie jest poparte badaniami naukowymi.

Chętni uczniowie w drugim dniu warsztatów, wzięli udział w festiwalu twórczości o tematyce profilaktycznej. Jego efekty możemy podziwiać oglądając poniższe zdjęcia. Dopełnieniem działania programu „Archipelag Skarbów”, było spotkanie dla rodziców oraz szkolenie Rady Pedagogicznej, przeprowadzone przez jego trenerów.

Galeria zdjęć19 listopada na godzinie wychowawczej uczniowie klasy VI B przygotowali apel na temat: „Portale społecznościowe- bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z mediów.” Przedsięwzięcie odbyło się w ramach akcji „Bezpieczeństwo w cyfrowym świecie” koordynowanej przez Panią Wicedyrektor Ewelinę Bartosińską.

Uczniowie klas IV-VIII mogli dowiedzieć się z prezentacji, jakie są zasady bezpiecznego korzystania z portali. Wyeksponowane zostały zagrożenia, jakie mogą napotkać ich użytkownicy. Warto też wiedzieć, gdzie szukać pomocy, kiedy dojdzie do niebezpiecznych sytuacji. Istnieje serwis www.dyzurnet.pl, który przyjmuje zgłoszenia dotyczące nielegalnych treści znalezionych w Internecie. Pamiętajmy, że wbrew pozorom nikt nie jest bezkarny ani anonimowy w Internecie. W drugiej części spotkania uczniowie wystawili krótkie przedstawienie pt. „Czerwona Czapeczka” ukazujące skutki umawiania się w realnym świecie z osobami poznanymi na portalu społecznościowym.
Mamy nadzieję, że wiedza zobrazowana przykładami pozostanie w pamięci młodych ludzi korzystających z FB i innych portali.


Mali poeci „zerówkowicze”.

Dnia 13 listopada 2019 roku odbył się konkurs poezji patriotycznej.

W rywalizacji brały udział dzieci z klas zerowych: 0a, 0b, 0c, które przygotowały piękne interpretacje wybranych wierszy, związanych z okresem II wojny światowej. Usłyszeć można było m.in. utwory: „Modlitwa Szarych Szeregów”, „Dziś idę walczyć – Mamo”, „Ocalony”, „Szary chłopiec” i inne. Do konkursu przystąpiło 15 uczestników.

Komisja wyłoniła laureatów:

I miejsce zajęła Julia Kobacka,
II – Nina Dymkowska i Hania Jaroń,
III – Marysia Falba i Marysia Kowalewska.

Pozostali uczestnicy otrzymali wyróżnienia.
Małym patriotom dyplomy i nagrody wręczono 19 listopada. Gratulujemy!

Dnia 8 listopada 2019 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uczniowie klas VIA i VIC, pod kierunkiem swoich wychowawców, z zaangażowaniem zaprezentowali program artystyczny, który przypomniał o ciężkich czasach rozbiorów, kiedy Polska jako odrębne państwo zniknęła z mapy Europy oraz o drodze, jaka wiodła Polaków do odzyskania wolności i niepodległości.

Dzieci recytowały wiersze, śpiewały pieśni patriotyczne, z zapałem odgrywały powierzone im role, przedstawiając historię tamtych lat w sposób przejrzysty, aby zarówno najmłodsi jak i starsi uczniowie szkoły jak najdłużej zachowali o niej pamięć. Mamy nadzieję, że wydarzenia przedstawione podczas akademii skłonią do refleksji i na długo pozostaną w sercach, abyśmy, tak jak przeszłe pokolenia, nie zapominali o odpowiedzialności za ojczyznę.

Galeria zdjęćW dniu 30 października uczniowie klas VIII ze Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Płochocinie, uczestniczyli w spektaklu edukacyjnym pod tytułem
"Romanca à la Kujawiak".

Siłą przedstawienia była ciekawa fabularna forma teatralna i rodzące się uczucie dwojga młodych ludzi: maturzystki i studenta. Ich przypadkowe spotkanie, wspólne romantyczne i zabawne doświadczenia, fascynacja muzyką i tańcem prowadzi widzów przez świat polskich tańców narodowych: poloneza, mazura, kujawiaka, oberka i krakowiaka. Treści edukacyjne zostały dyskretnie wplecione w dynamiczną opowieść, której finałem jest wielki polonez tańczony na balu studniówkowym.
Historię oraz formę pięciu polskich tańców narodowych poznajemy, będąc świadkami inscenizowanych prób grupy tancerzy oraz ich efektownych prezentacji w wykonaniu Baletu i Orkiestry PZLPiT „Mazowsze”.

Galeria zdjęć"Zaprogramowani na przyszłość"

Wiemy, jak ważną umiejętnością jest programowanie. Wiemy jak bardzo ta umiejętność jest pożądana na obecnym rynku pracy. Chcemy, aby nasi uczniowie już od najmłodszych klas mogli tę umiejętność rozwijać. Być może... w przyszłości, któryś z naszych uczniów podąży ścieżką programistyczną, która stanie się nie tylko pasją, ale i drogowskazem na życie?! Dlatego też, po raz kolejny byliśmy aktywnymi uczestnikami "Code week" . Nasza szkoła, w tym czasie od 5 do 20 października przeprowadziła zajęcia z kodowania i programowania na lekcjach zajęć komputerowych, informatyki (Scratch, Python) oraz w trakcie przerw międzylekcyjnych (dla grup świetlicowych).

Kodowanie robotów, tworzenie tras i labiryntów, rozwiązywanie sudoku, oraz kodów z generatora kratkowego, konstruowanie, nauka logicznego myślenia, współpraca w grupie to tylko wybrane obszary nad którymi pracowali nauczyciele podczas realizowania zajęć oraz wolontariusze SKW.

Galeria zdjęćNa zaproszenie Pani Eweliny Bartosińskiej, 24 października gościliśmy w naszej szkole panie policjantki z Wydziału ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji.
Przeprowadziły one warszataty dla klas 0-III. Tematyka zrealizowanych zajęć dotyczyła ogólnie pojętego bezpieczeństwa . W trakcie wizyty, policjantki rozmawiały z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po drogach, a w szczególności omówiły zasady bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Panie zwróciły naszym uczniom szczególną uwagę na temat prawidłowego poruszania się po jezdni, noszenia odblasków, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, czy też zapinania pasów bezpieczeństwa.

Powiedziały uczniom, jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba. Poinformowały od kiedy można ubiegać się o kartę rowerową, uprawniającą do poruszania się jednośladem po jezdni. Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały bardzo dużo pytań.
Jesteśmy przekonani, że dzięki takim spotkaniom policjant będzie kojarzył się dzieciom, jako osoba, której nie należy się bać i do której zawsze i w każdej sytuacji można zwrócić się o pomoc.

Galeria zdjęćDnia 14 X 2019r. odbyło się pasowanie na pierwszoklasistów. Dzieci z klas IA, IB, IC pod kierunkiem swoich wychowawców zaprezentowały przybyłym gościom program artystyczny pt. "Egzamin pierwszaków".
Kilkoro uczniów z klasy czwartej zadawało im trudne pytania dotyczące m. in. znajomości zasad kulturalnego współżycia w zespole.

Dzieci pochwaliły się wiedzą na temat symboli państwowych; tańczyły, z zaangażowaniem recytowały wiersze i śpiewały piosenki. Za prawidłowo rozwiązane zagadki uczniowie otrzymywali medale.

Starali się, by wypaść jak najlepiej. Udało się! Pani dyrektor uznała, że dzieci zdały egzamin i mogą być pasowane na uczniów klasy I. Odbyło się to za pomocą tradycyjnej stalówki, zaraz po uroczystym ślubowaniu.
Otrzymały też pamiątkowe dyplomy. W salach klas IA, IB, IC rodzice przygotowali dla swych pociech miły poczęstunek. Dzień ten z pewnością pozostanie w pamięciach dzieci i rodziców na długo.

Galeria zdjęćDzielna grupa naszych #SUPERKODERÓW wystartowała 3 października, spotykając się w niezmienionym składzie z trzema opiekunami. W trakcie tego miesiąca wspólnie udało nam się zrealizować cykl samouczków, doskonale wprowadzających nas w podstawy programowania w Scratchu.
Uczniowie z wielkim zaangażowanie podeszli do realizacji wyznaczonej ścieżki „POSZUKIWACZE SKARBÓW”.
Wspólnie wypracowali schemat dalszych działań nad realizacją projektu jakim jest stworzenie gry historycznej o naszej gminie- Ożarów Mazowiecki.

Galeria zdjęć


konkurs #OSEWyzwanie


1606 szkół z całej Polski zgłosiło się do konkursu #OSEWyzwanie ,
organizowanego przez NASK i Ministerstwo Cyfryzacji przy współpracy
z Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Komisja Konkursowa ogłosiła już wyniki i przyznała nagrody… Wśród wygranych znaleźliśmy się my- SZKOŁA PODSTAWOWA IM. SZARYCH SZEREGÓW W PŁOCHOCINIE!!!

Pani wicedyrektor Ewelina Bartosińska, w czwartek 26 września w Radomiu, odebrała z rąk Ministra Cyfryzacji Marka Zagórskiego akt potwierdzający wygraną.

Nagrodą w Konkursie #OSEWyzwanie jest mobilna pracownia multimedialna
licząca 16 laptopów, które będą wsparciem przy prowadzeniu lekcji i korzystaniu z internetowych zasobów edukacyjnych.

Galeria zdjęćKonkursy w roku szkolnym 2019-2020 - lista pełna
Konkursy w roku szkolnym 2019-2020 - regulamin


KONKURSY ROK SZKOLNY 2019/2020
TYTUŁ KONKURSU
KURATORYJNY KONKURS POLONISTYCZNY
KURATORYJNY KONKURS HISTORYCZNY
KURATORYJNY KONKURS MATEMATYCZNY
KURATORYJNY KONKURS BIOLOGICZNY
KURATORYJNY KONKURS GEOGRAFICZNY
KURATORYJNY KONKURS JEZYKA ANGIELSKIEGO
KURATORYJNY KONKURS WOS-u
KURATORYJNY KONKURS FIZYCZNY
KURATORYJNY KONKURS CHEMICZNY
 
Gminny konkurs "Mistrz tabliczki mnożenia" 
Zawody sportowe
WRZESIEŃ 
Konkurs na postacie z owoców i warzyw
PAŹDZIERNIK
Konkurs origami "Złóż to sam"
Multitest- konkurs przyrodniczy 
Multitest- konkurs biologiczny
Szkolny Konkurs plastyczny "Z Maryją w tajemnicach różańca"
Konkurs informatyczny "CodeWeek- Europejski Tydzień Kodowania"
Konkurs z j. angielskiego "English master" leksykalny (etapowy)
LISTOPAD
Meditest
Pingwin- konkurs biologiczny
Pingwin- konkurs chemiczny
Konkurs Plastyczny „Mój projekt Ożarowskiej Kartki Świątecznej” (zewnętrzny)
Konkurs na maskotkę (rękodzieło)
Międzynarodowy Konkurs Informatyczny "Bóbr"
 Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy Pingwin- geografia
Pingwin- konkurs przyrodniczy 
Szkolny konkurs matematyczny "Potyczki                     z matematyką".
Powiatowy konkurs matematyczny "Mały Pitagoras"
Ogólnopolski konkurs j. angielskiego "Leon"/"Olimpus"
GRUDZIEŃ 
Konkurs Międzynarodowy "Joulu, czyli jak Finowie spędzają Święta Bożego Narodzenia"
"Świeta Bożego Narodzenia w Polskiej Tradycji"- autorski konkurs międzynarodowy we współpracy z katechetą z Finlandii (plastyczny)
Konkurs Ortograficzny "O Pióro Burmistrza Gminy Ożarów Mazowiecki"
STYCZEŃ
Konkurs Recytatorski "Warszawska Syrenka"
Konkurs "Pomyśl zanim wrzucisz, dbaj o swoją tożsamość"
Konkurs plastyczny "W rodzinie bałwanków"
LUTY
Dzień Bezpiecznego Internetu
Konkurs Plastyczny na Najpiękniejszy Wizerunek Anioła
Szkolny konkurs plastyczny na plakat profilaktyczny "Bądź bezpieczny w sieci"
MARZEC
Światowy "Dzień Matematyki"
Międzynarodowy Konkurs Matematyczny "Kangur"
Gminny Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej
Wiersze Poetów Polskich
Ogólnopolski konkurs plastyczny "Bezpiecznie na wsi, maszyna pracuje a dziecko obserwuje"
Konkurs z języka niemieckiego "Domino- Spiel"
Konkurs piosenki angielskiej
Galileo- konkurs przyrodniczy
Galileo- konkurs biologiczny 
Galileo- konkurs chemiczny
KWIECIEŃ
Konkurs recytatorski "Super recytator wierszy polskich poetów" Julian Tuwim 
Konkurs matematyczny "Wzorowy Matematyk"
Szkolny konkurs wiedzy o Szarych Szeregach
Szkolny konkurs plastyczny na plakat promujący Dzień Ziemi 2020
Ekotest 
Panda- konkurs przyrodniczy 
Panda- konkurs biologiczny
Panda- konkurs chemiczny
MAJ
Konkurs plastyczny "Portret mojej rodziny"
Konkurt ortograficzny "Mistrz ortografii"
Konkurs wiedzy ogólnej "Asy pierwszej klasy"
Powiatowy Konkurs Ortograficzny - Błonie
Wierszyk i pisenka dla Naszych Rodziców
Konkurs Pięknego Czytania
Powiatowy Konkurs Czytelniczy "Wydajemy Własną Ksiązkę"
CZERWIEC
Konkurs szybkiego czytania ze zrozumieniem