Mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi"
Janusz Korczak

Dzieci z oddziałów przedszkolnych miały przyjemność gościć wyjątkowego absolwenta naszej szkoły. Odwiedził nas Mateusz Sowa z kolegą Maksymilianem Saprykiem, którzy są studentami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie na Wydziale Lotniczym. Studenci przedstawili piękną prezentację z wszelkiego rodzaju ciekawostkami lotniczymi. Maluchy widziały największe samoloty świata, samoloty do transportu rakiet, najszybsze maszyny lotnicze i największe lotniska. Zdjęć i informacji było tak wiele, że żadne dziecko nie miało czasu na nudę. Panowie przywieźli ze sobą mapy lotnicze i oprzyrządowanie pilota. Każdy chętny mógł zrobić pamiątkowe zdjęcie w czapce pilota.

Po spotkaniu, większość dzieci zadeklarowała, że zostanie pilotami, albo poprosi rodziców o bilet lotniczy, aby przeżyć swój pierwszy lot samolotem. Dziękujemy za piękną podróż w ciekawy świat lotnictwa. Jesteśmy dumni z takich absolwentów.

Dzięki uprzejmości rodziców 30 listopada gościliśmy w Szkole aktorów, którzy  przedstawili naszym podopiecznym teatrzyk pt. „Poszukiwacze zaginionej gwiazdki”. Przedstawienie przeniosło dzieci do świata marzeń, przygód oraz nastroju i klimatu przedświątecznego . Piękne dekoracje i pełne humoru dialogi przeplatane wystąpieniami kukiełek, sprawiły, że dzieci oglądały spektakl z zapartym tchem.

Po zakończeniu występu dzieci nagrodziły aktorów głośnymi brawami oraz spotkały się ze Świętym Mikołajem.

W przedstawieniu uczestniczyły klasy: 0a, 0b, Iia.


A Oni szli Szarymi Szeregami…”

W dniu 27 września 2016 roku w naszej Szkole obchodziliśmy uroczyście 77 rocznicę powstania Szarych Szeregów. Uczniowie podczas apelu poświęconego patronowi szkoły przypomnieli historię bohaterów: Rudego, Alka i Zośki.

Szare Szeregi zostały powołane zostały 27 września 1939 w Warszawie przez grono członków Naczelnej Rady Harcerskiej.

Członków organizacji obowiązywało przedwojenne Prawo i Przyrzeczenie harcerskie. Przyrzeczenie uzupełniono dodatkową rotą konspiracyjną:

Ślubuję na Twoje ręce pełnić służbę w Szarych Szeregach, tajemnic organizacyjnych dochować, do rozkazów służbowych się stosować, nie cofnąć się przed ofiarą życia”.

Podstawową zasadą programu było wychowanie przez walkę. Program został sprecyzowany w koncepcji Dziś, jutro, pojutrze.

  • Dziś” oznaczało okres konspiracji i przygotowanie do powstania

  • Jutro” – otwartą walkę zbrojną z okupantem, powstanie

  • Pojutrze” – pracę w wolnej Polsce

Szare Szeregi podzielono na trzy grupy:

Zawiszacy12-14 lat - przygotowywały się do pełnienia służby pomocniczej, a nauką na tajnych kompletach – do odbudowy Polski po wojnie. Spośród służb pomocniczych, pełnionych w okresie „przełomu”, najbardziej znana jest zorganizowana w czasie powstania warszawskiego Harcerska Poczta Polowa.

Bojowe Szkoły15-17 lat - pełniły służbę w małym sabotażu, będącym akcją propagandową skierowaną do ludności polskiej. Akcje obejmowała pisanie na murach, rozlepianie afiszy i nalepek, rozdawanie ulotek, kolportaż fikcyjnych dodatków nadzwyczajnych do gazet, podłączenie się do niemieckich megafonów, zrywanie niemieckich flag, usuwanie z wystaw i gablot niemieckich fotografii.

Grupy Szturmowepowyżej 18 lat - utworzono z nich batalion Zośka i Parasol. Oddziały GS wykonały wiele akcji bojowych, w tym wysadzanie mostów kolejowych, pociągów, odbijanie więźniów, zamachy na funkcjonariuszy aparatu terroru. Inne oddziały GS walczyły w oddziałach partyzanckich oraz prowadziły sabotaż kolejowy.

W apelu wzięli również udział najmłodsi uczniowie z oddziałów przedszkolnych, dla których występ był ogromnym przeżyciem.

Uroczystość zakończył apel poległych oraz złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Płochocinie pamiętają o Powstańcach. Każdy, kto zechciał powiedzieć „dziękuję” uczestnikom walk o stolicę, mógł to zrobić w ramach akcji BohaterON. Celem akcji było upamiętnienie i uhonorowanie Powstańców Warszawskich. Również uczniowie naszej szkoły wzięli udział w tym projekcie własnoręcznie wykonując kartki, w których osobiście dziękowali powstańcom, przekazywali życzenia i ciepłe słowa. Poprzez stronę internetową www.bohateron.pl uczniowie zapoznawali się z biogramami, a następnie wybierali sylwetki żyjących Powstańców Warszawskich, do których adresowali kartki. Po zakończeniu kampanii (2 października) pocztówki trafią do Muzeum Powstania Warszawskiego, a następnie zostaną przekazane adresatom.


27 września odbył się pierwszy w tym roku szkolnym koncert muzyków z Filharmonii Narodowej pt. „Smakołyki na cztery smyki”. Artyści zademonstrowali swoje instrumenty, opowiedzieli w jaki sposób wydobywają z nich dźwięki. W zaprezentowanych przez nich utworach mogliśmy usłyszeć krople deszczu uderzające o szyby, szum wiatru, nakręcane zabawki, którymi bawi się mały chłopiec. Instrumenty przemówiły do nas różnymi głosami- raz smutno i melancholijnie, to znów skocznie i wesoło. Całości dopełniły jak zwykle różne interesujące  historie opowiadane przez prowadzącą.