„Mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi"
Janusz Korczak

Dzień Dziecka

Choć szkoła kojarzy się przede wszystkim jako miejsce do nauki, pierwszego czerwca pokazaliśmy wszystkim, że potrafimy również się bawić. Dzień Dziecka był dniem spędzonym na wesoło!
Rozpoczęliśmy od lekcji żywej historii, którą przeprowadzili członkowie bractwa Kerin. W bardzo obrazowy i humorystyczny  sposób opowiedzieli dzieciom o zwyczajach rycerskich. Można było nawet przez chwilę poczuć się jak prawdziwi rycerze- założyć zbroję, kolczugę lub powalczyć na miecze. Przekonaliśmy się, że życie rycerza wcale nie było takie proste! Musiał on nosić ciężką zbroję, jeździć na koniu, władać mieczem oraz  stosować  się do  kodeksu rycerskiego.  To wszystko  wymagało wielkiej siły, sprawności fizycznej ale też kształtowania pozytywnych cech charakteru- odwagi, waleczności, szacunku do innych ludzi.

Po zakończeniu pokazu na terenie szkolnym czekało na dzieci mnóstwo atrakcji. Rodzice oraz nauczyciele przygotowali stanowiska do których kolejno udawały się wszystkie klasy. Na każdym  z nich- coś nowego. Można było więc spróbować swych sił pokonując tor przeszkód, rozruszać swój umysł rozwiązując zagadki czy wykonać arcytrudny rzut kaloszem. Nie mogło się też obejść bez malowania twarzy. Na zmęczonych czekała kiełbaska z grilla oraz gofry. Klasy starsze w tym czasie uczestniczyły w międzyklasowym turnieju piłki ręcznej.

Nieco inne atrakcje przeżyły dzieci z klas trzecich. Wyjechaliśmy do Starych Babic na obchody Powiatowego Dnia Dziecka z Komendą Powiatową Policji pod hasłem „Bezpieczny Uśmiech”  W godzinach 10.00- 14.00 można było bawić się, brać udział w różnych grach, konkursach ale też zobaczyć jak wygląda z bliska  praca policji, służby więziennej, służb ratowniczych. Oglądaliśmy pokaz tresury psa policyjnego, pokazy samoobrony,  inscenizację wypadku drogowego wraz z interwencją służb ratowniczych. Na stanowiskach promocyjnych prezentowany był sprzęt i wyposażenie służb mundurowych i ratowniczych. Można było wsiąść do pojazdów, obejrzeć ich wyposażenie i- co cieszyło się ogromnym zainteresowaniem- włączyć syrenę. Przy okazji też trochę się opalić, bo pogoda była wymarzona na piknik.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam zabrać w  ten dzień naszych milusińskich  do krainy zabawy i beztroski.

Galeria zdjęćWizyta w gospodarstwie braci Bracik

22 maja klasa 3b wyjechała by obejrzeć gospodarstwo rolne Tomasza i Piotra Bracik. Wraz z nami pojechali laureaci konkursu na hasło promujące jedzenie owoców i warzy. Mieliśmy okazję obejrzeć jak wygląda produkcja sałaty- od dwóch maleńkich listków do zielonej kuli liści opakowanej w folię i leżącej na sklepowej półce. Widzieliśmy na czym polega przygotowanie różnych warzyw do sprzedaży- jak się je przechowuje, sortuje, pakuje, waży. Wiele z tych prac ułatwiają człowiekowi maszyny, co pozwala oszczędzić czas. Dzieciom bardzo spodobały się wielkie ciągniki do których mogły nawet wsiąść. Wiele emocji wzbudziła również chłodnia w której mimo upału na dworze było naprawdę zimno! Na koniec gospodarze zaprosili nas jeszcze na ognisko a przed samym wyjazdem obdarowali każde dziecko główką sałaty.

Chcielibyśmy serdecznie podziękować za zaproszenie i miłe przyjęcie państwu Annie i Tomaszowi Bracik oraz Magdalenie i Piotrowi Bracik.


Galeria zdjęć30 kwietnia 2015 r. odbył się apel, w czasie którego uczniowie klasy IIIc pod kierunkiem pielęgniarki szkolnej p.Beaty Cebuli przekazali wskazówki jak należy postępować, aby żywność była bezpieczna do spożycia. Dzieci z klas 0-III obejrzały również film pod tytułem ”Pięć kluczy do bezpieczniejszej żywności” zrealizowany przez WHO z okazji Światowego Dnia Zdrowia promujący kluczowe zasady postępowania z żywnością. W drugiej części apelu zuchy z klasy IIIc, które ukończyły elementarny kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej zaprezentowały zasady i sposoby udzielania pomocy: od ułożenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, prawidłowego wezwania pomocy przez telefon, po resuscytację krążeniowo – oddechową. Uczniowie IIIc wraz z wychowawczynią dziękują Pani Beacie Cebuli za przeprowadzenie w ramach zbiórek zuchowych kursu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Galeria zdjęć23 kwietnia 2005 r. nasza Szkoła Podstawowa przyjęła imię Szarych Szeregów. Stało się to w setną rocznicę powstania szkoły w Józefowie przeniesionej w 1994 r. do nowego budynku przy ul. Lipowej 3. Imię to wybrano nieprzypadkowo. Miało ono nawiązywać do tradycji szkoły, której stałym elementem obecnym w wychowaniu młodego pokolenia były i są harcerski ideały. We wpisie do kroniki szkolnej z 2005 roku czytamy: …”Członkowie Szarych Szeregów kształtowali przekonanie, że koleżeństwo, przyjaźń, patriotyzm, gotowość do oddania życia za Ojczyznę to istotne wartości w życiu człowieka. Ci młodzi ludzie wzbogacali własną osobowość poprzez pracę nad sobą i świadome wyrabianie cech charakteru, tj. opanowanie, wytrzymałość, odwaga oraz zdyscyplinowanie. W krótkim, bo zaledwie dwudziestoletnim życiu, wcielali ideały męstwa, braterstwa, honoru, dzielności, wytrwałości, służby- pojmowanej jak idei, rzetelnej nauki, ambicji. Dziś nie musimy podejmować heroicznych czynów, jakie były udziałem bohaterskich członków Szarych Szeregów. Obowiązkiem każdego z nas jest walka ze swoimi wadami. Powinniśmy zdobywać cechy dobrego ucznia, pilność, sumienność, dociekliwość, punktualność oraz wykształcać umiejętność porozumiewania się z innymi bez negatywnych uczuć… aby dziś być dobrymi uczniami i kolegami a w przyszłości stać się pełnowartościowymi, szanowanymi obywatelami. Do tego zobowiązuje nas dumne imię naszej szkoły- imię Szarych Szeregów.”

Słowa te w ciągu dziesięciu lat nie straciły swojego znaczenia. Wychowawcy, nauczyciele, instruktorzy ZHP starają się kształtować te cechy w naszych uczniach. I tak jak przed laty podejmujemy działania mające na celu przybliżenie im tematu drugiej wojny światowej czy- dokładniej- Powstania Warszawskiego. Ponieważ tematyka ta jest dość trudna podejmujemy starania by przekaz tej wiedzy odbywał się w jak najbardziej przystępny i atrakcyjny sposób. W tym roku uczniowie klas IV-VI mogli na przykład spróbować sił w terenowej grze konspiracyjnej „Jest Nadzieja!” Gra rozpoczęła się w momencie spotkania z łącznikiem, który przekazał uczniom odpowiednie instrukcje. Wszystko musiało być zachowane w klimacie z czasów konspiracji. Następnie przez ponad tydzień w różnych miejscach szkoły rozwieszane były kartki z pytaniami dotyczącymi Szarych Szeregów. Zadaniem uczniów było odgadywanie zagadek, przy których na kartce znajdował się znak Polski Walczącej. Gra miała charakter międzyklasowy. Jak co roku nasi uczniowie próbowali swych sił w teście wiadomości o Szarych Szeregach. I jak co roku z ogromnym zaangażowaniem brali udział w konkursie Poezji i Pieśni Patriotycznej. Konkurs wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem również wśród uczniów z innych szkół z naszej gminy. Niezmiennie też wydarzenie to cieszy, wzrusza, czasem wyciska z oka łzę. Koncert laureatów uświetnił w tym roku dziesiątą rocznicę nadania szkole imienia. Wszystkich tych, którzy chcieliby przypomnieć sobie jak to było 10 lat temu zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć. Przygotowaliśmy dla Was garść wspomnień z tego święta.

Galeria zdjęć - Garść wspomnień... 2005.04.23

Galeria zdjęć - X rocznica nadania imienia - 2015.04.2818 kwietnia 2015r. uczniowie klas IV-VI Szkoły Podstawowej im. Szarych szeregów w Płochocinie wraz z opiekunami: E. Bartosińską, K. Bucior, B. Mączyńską, M. Sawickim i K. Ziółkowskim wyruszyli na XXX Rajd „Szlakiem Naszej Historii” po  gminie Ożarów Mazowiecki. Po uroczystym powitaniu przez organizatorów, podzieleni na patrole, mimo niesprzyjającej pogody, ochoczo ruszyliśmy na wyznaczone punkty.

Pierwszym celem, jaki zdobyliśmy był punkt- „Krzyż Radziwiłł”. Następnie patrole udały się na cmentarz wojskowy w Ołtarzewie, gdzie wysłuchały interesującej opowieści Pana Ilnickiego na temat walk powstańczych i pochówku Żołnierzy Polskich. Dalej nasze drogi powiodły  nas do Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów przed tablicę upamiętniającą księży walczących o wolność Ojczyzny.

Ostatnim punktem Rajdu historycznego, był Pomnik poświęcony Januszowi Kusocińskiemu- wybitnemu Olimpijczykowi i mieszkańcowi Ożarowa Mazowieckiego. Po przebyciu całej trasy (ok. 8km!), uczniowie wraz z opiekunami napisali sprawozdanie podsumowujące wyprawę, które zostało złożone do organizatorów Rajdu.
Nieco zmęczeni, ale pełni wrażeń z nowym bagażem wiedzy, wróciliśmy autokarem pod nasza  szkołę, skąd udaliśmy się do własnych domów.Przed Niedzielą Palmową uczniowie uczęszczający na koło  przyrodnicze sprzedawali palmy. Dochód ze sprzedaży ma być przeznaczony na schronisko dla zwierząt na Paluchu.
Od 25 marca dzieci ze świetlicy szkolnej prowadziły sprzedaż własnoręcznie wykonanych ozdób świątecznych.
30 kwietnia klasa IIIb wystawiła przedstawieni Pt „Apetyt na zdrowie” Zachęcaliśmy w nim uczniów do spożywania regularnych i dobrze zbilansowanych posiłków.
10 kwietnia w świetlicy szkolnej gościł emerytowany major Wojska Polskiego. Odpowiadał na pytania dzieci oraz opowiadał o swojej pracy.
11 kwietnia odbył się Gminny Konkurs Poezji i Pieśni patriotycznej. Uczniowie ze szkół z terenu Gminy rywalizowali w czterech kategoriach: poezja, grupa wokalna, solista, zespół.
17 kwietnia obchodziliśmy Dzień Sałatki. Uczniowie przynieśli z domów gotowe sałatki lub wykonywali je z nauczycielami a następnie spożywaliśmy je przy wspólnym stole.
17 kwietnia w powiatowym finale halowej piłki nożnej dziewcząt drużyna z naszej szkoły zajęła drugie miejsce
18 kwietnia drużyna chłopców uczestniczyła w gminnych zawodach w piłce nożnej na trawie.
18 kwietnia uczniowie klas IV-VI wzięli udział w rajdzie „Szlakiem Naszej Historii”
21 kwietnia klasy piąte pojechały do kina „Luna” na warsztaty filmowe  oraz seans.
21 kwietnia zuchy z klas Ia, Ib, Ic złożyły obietnicę zuchową.17 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Sałatki.
Część uczniów przyniosła gotowe sałatki z domów, inni trudzili się podczas zajęć by stworzyć coś pysznego. Po trzeciej lekcji spotkaliśmy się w górnej świetlicy i wspólnie próbowaliśmy przyniesionych pyszności. Dzieciaki bardzo chętnie częstowały się i ze smakiem pałaszowały kulinarne wynalazki koleżanek i kolegów. Wielbicieli znalazła nawet sałatka ze startej marchewki i słoika chrzanu. Było ostro! Ale podobno smacznie. Nie każdy zdążył spróbować… Prawie wszystkie miski (a było ich naprawdę dużo) zostały opróżnione. A recenzję całej akcji wystawił jeden z uczniów, który z uśmiechem na ustach powiedział - Taki Dzień Sałatki mógłby być codziennie!

Galeria zdjęć31 marca klasa IIIB wystawiła przedstawienie dla klas 0- III pt „Apetyt na zdrowie” Przygotowując krótkie scenki zachęcaliśmy uczniów naszej Szkoły aby jedli codziennie 5 zdrowych posiłków. Bohaterami naszego przedstawienia byli:
Kasia- która zamiast  śniadania  wpycha tylko do buzi garść czekoladowych płatków;
Krzysio- amator energetyzujących napojów;
Tadek- marudzący przy każdym obiedzie;
Zuzia- która na podwieczorek zjadła wór cukierków;
Jasiek- wielbiciel fast foodów i słodyczy.
Żadnemu z naszych bohaterów ich nawyki żywieniowe nie wyszły na zdrowie. Nie mieli sił do nauki i zabawy, dręczyły ich bóle brzucha i nudności albo byli tak grubi, że z trudnością się poruszali. Po każdej scence aktorzy czytali propozycje dań, jakie możemy zjeść na śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Zadaniem widowni było głosowanie, które z nich są zdrowe i pożywne a których powinniśmy unikać. Wszyscy wykazali się doskonałą wiedzą co każdego wychowawcę napełniło wielką radością, lecz…
…po zakończonym apelu rozeszliśmy się do klas, gdzie dzieci rozpakowały swoje drugie śniadania przyniesione z domów. A tam… Słodkie  rogaliki z nadzieniem… Batoniki… Chipsy… Słodzone napoje… Lizaki…
Ech…

Galeria zdjęć20 Marca z okazji pierwszego dnia wiosny klasy 0, wybrały się na wycieczkę do sali zabaw Digillo w Warszawie.Celem wycieczki było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności oraz orientacji w przestrzeni a także integracja dzieci. Niezwykłą frajdą okazała się ogromna konstrukcja składająca się z rur, przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami.

Wysoka zjeżdżalnia znajdowała się na samym szczycie konstrukcji i nie brakowało dzielnych i odważnych aby ją pokonać. W czasie dwugodzinnego pobytu spędzonego na aktywnych zabawach ruchowych każdy z nas spalił mnóstwo kalorii, czemu sprzyjał również fakt, że cała sala zabaw była na wyłączność Naszych uczniów.

Galeria zdjęćKalendarium  grudzień 2014
1 i 3 grudnia2014 -  odbyły się warsztaty dla klas czwartych  „Techniki efektywnego uczenia się” prowadzone przez specjalistów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Błoniu
6 grudnia 2014 – uczniowie naszej szkoły wzięli udział w I etapie konkursu profilaktyczno-ekologicznego „Świat szczęśliwych ludzi w świecie pięknej przyrody”
8 grudnia 2014 - uczniowie klas IV z okazji mikołajek wyjechali do kręgielni Spincity w Warszawie
11 grudnia 2014 -  pedagodzy p. A. Kępczyńska i M. Adamowicz oraz dyrektor szkoły p. M. Szkup wzięły udział w szkoleniu „Współpraca placówek oświatowych z Komendą Główną Policji”
13 grudnia 2014 -  uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w turnieju koszykarskim chłopców w Błoniu
18 grudnia 2014 - świetlicowy festiwal kolęd dla rodziców
18 grudnia 2014 - podsumowanie akcji Samorządu Szkolnego „Poczta świąteczna” Przez cały grudzień uczniowie mogli wrzucać do ustawionej skrzynki świąteczne kartki pocztowe zaadresowane do koleżanek i kolegów ze szkoły. Samorząd Szkolny dostarczał je adresatom.
9 grudnia 2014 - koncert muzyków z Filharmonii Narodowej „Trzy razy F- flet, fagot, fortepian”
19 grudnia 2014 - wigilie klasowe, przedstawienie jasełkowe dla uczniów szkoły i wspólne kolędowanie
19 grudnia 2014 - wyjazd opiekuna Samorządu Szkolnego p. I. Graczyk- Zaborowskiej do Domu Dziecka w Giżycach. Przekazanie darów zebranych w ramach świątecznej pomocy (produkty żywnościowe, książki, słodycze, materiały plastyczne)

 Kalendarium styczeń 2015

10 stycznia 2015 - ogopeda p. M. Adamowicz wzięła udział w szkoleniach „Seplenienie- istota zaburzenia i program terapii” oraz „Rotacyzm- istota zaburzenia i program terapii”
12 stycznia 2015-  Pani K. Stefańczyk wzięła udział w szkoleniu „Terapia neurobiologiczna”
15 stycznia 2015 - bal karnawałowy dla uczniów klas 0-VI
16 stycznia 2015 - wyjazd dzieci, które wykonywały prace na konkurs „Życie bez klapsa” do Centrum Kultury Błoniu na film „Pinokio” Seans sfinansowany został przez PCPR
17 stycznia 2015 – Pani K. Stefańczyk wzięła udział w szkoleniu „Diagnoza funkcjonowania PEP-R”
19 stycznia – 30 stycznia 2015 -  Zajęcia w ramach akcji  „Zima na wsi”
W programie znalazły się m. in:
- zwiedzanie Stadionu Narodowego
- warsztaty malowania na szkle
- warsztaty „Misja AlchemikII”
- warsztaty „Coś z niczego”
- zwiedzanie Belwederu
- wykonywanie mydełek
- wyjazd do sali zabaw „FunClub Digillo”

Kalendarium luty 2015

1 lutego 2015 -  Impreza szkolna „Koniec  ferii na wesoło”
W programie znalazły się:

 • Mistrzostwa Polski Modeli Tamiya
 • Zawody slotcarów CarreraGo
 • III edycja zawodów Szkółek RC
 • Rozwiązanie międzyszkolnego konkursu ekologicznego- rozdanie nagród
 • Pierwsza edycja „Wystawy Modeli i Zabawek”
 • Pokazy ultralekkich modeli latających
 • Pokaz symulatora lotniczego RC
 • Animacje dla młodszych dzieci –Klub Błońskich Mam
 • Zajęcia z ceramiki dla dzieci
 • Konkurs dla rodziców uczestników Szkółek RC
 • Ekspozytory X-BOX firmy Microsoft

5 lutego 2015 - wycieczka klas IIIa i IIIb do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
7 lutego 2015 -  drużyna chłopięca brała udział w zawodach sportowych - piłka siatkowa
10 lutego 2015 - apel przygotowany przez klasy Va i Vb  „Kontrola złości”- uczniowie wyjaśniali co to jest złość, jakie są jej objawy a także w jaki sposób się jej pozbyć i jak stosować techniki relaksacyjne
11 lutego 2015 - spotkanie uczniów w świetlicy z p. Cezarym Żakiem, który opowiadał o swojej pracy oraz odpowiadał na pytania uczestników.
13 lutego 2015 - dyskoteka walentynkowa
14 lutego 2015 - drużyna dziewcząt brała udział w zawodach sportowych - piłka siatkowa
14 lutego 2015 - świetlicowa wycieczka do kina w Warszawie na film „Pingwiny z Madagaskaru”
16 lutego 2015 - uczniowie klas 0-III oraz zaproszone grupy przedszkolne obejrzały przedstawienie  ekologiczne „Pieski świat”
16 lutego 2015 – Pani E. Bartosińska i  wicedyrektor R. Cybulska wzięły udział w szkoleniu  „Nowe zadania dyrektora jako administratora danych osobowych po nowelizacji ustawy o ochronie danych osobowych od 1 stycznia 2015r. Nowe obowiązki i uprawnienia administratora bezpieczeństwa informacji”
16 lutego 2015 - uczniowie klas VI odbyli wycieczkę do Muzeum Powstania Warszawskiego na lekcję muzealną „Dzień powszedni w czasie powstania warszawskiego”
17 lutego 2015 - obchodziliśmy w szkole Dzień Kota.
17 lutego 2015 - odbyła się prelekcja profilaktyczna dla klas VI z dzielnicowym p. Dariuszem Dobrzyńskim
24 lutego 2015 koncert muzyków z Filharmonii Narodowej „Z blaskiem i precyzją” – cechy muzycznego wirtuozostwaFerie zimowe 2015

Ferie zimowe już za nami i jak co roku Szkoła Podstawowa w Płochocinie przygotowała mnóstwo atrakcji by przyciągnąć chętnych do spędzenia tego czasu pod jej  dachem.

Rozpoczęliśmy 19 stycznia od zwiedzania Stadionu Narodowego. Ten imponujący obiekt wywarł na nas wielkie wrażenie. Mieliśmy okazję posiedzieć na trybunach ale też zajrzeć w miejsca dostępne jedynie dla zawodników czy ekip telewizyjnych. Największe emocje wzbudziły oczywiście szatnie, gdzie koniecznie trzeba było zrobić pamiątkowe zdjęcie obok wiszących koszulek piłkarzy. Dzieci zadawały przewodnikowi mnóstwo pytań na które on bardzo cierpliwie i wyczerpująco odpowiadał. Pewnie dlatego nasze zwiedzanie, które planowo miało potrwać godzinę, przedłużyło się o około 30 minut.

Kolejne dwa dni spędziliśmy w szkole nie narzekając bynajmniej na nudę. Panie z Centrum Artystycznego   „Sztukarnia” poprowadziły warsztaty malowania na szkle. Każde dziecko otrzymało kubek, który mogło w dowolny sposób ozdobić. Trochę przy tym „ozdobiliśmy” ubrania, ale cóż, takie są uroki dzieciństwa! Część osób wykonywała je z myślą o swoich babciach, bo przecież już na dniach miało być ich święto. Nie były to jednak jedyne prezenty, gdyż kolejny dzień poświęciliśmy właśnie na  zrobienie drobiazgów dla naszych babć i dziadków.  Z drobnych koralików powstawały kolorowe serduszka, gwiazdki i inne  obrazki wykonywane przez wszystkich z ogromną pieczołowitością i zaangażowaniem.

Kolejny wyjazd zorganizowaliśmy do sali zabaw „Ale Fun” na warsztaty „Misja Alchemik II” Dzieci miały możliwość przekonać się jak ciekawa nauką jest chemia. Pomagali prowadzącej stworzyć tęczę z mleka i barwników spożywczych, byli świadkami jak po zmieszaniu i podgrzaniu różnych tajemniczych składników  nastąpił wybuch. Wiele dobrej zabawy miały również podczas drużynowej gry w paintballa laserowego.

Na zakończenie tygodnia jeszcze spotkanie z panią z Ośrodka Edukacji Ekologicznej, która pokazała nam, że z resztek materiałów, włóczki, guzików, z opakowań po płytach i innych drobiazgów można wyczarować zabawki. Warsztaty „Coś z niczego” były szansą na rozwijanie kreatywności dzieci i nadanie nowego życia  bezwartościowym przedmiotom. 
Oprócz zajęć prowadzonych przez osoby z zewnątrz nasi uczniowie pod okiem swoich opiekunek robili inne ciekawe rzeczy. Wykonywali obrazki dłoni w technice 3D, składanki orgiami, projektowali i malowali tory do gry w kapsle. Na sali gimnastycznej uczestniczyli w zabawach ruchowych i grach zespołowych.
Zwieńczeniem pierwszego tygodnia ferii było dyskotekowe szaleństwo z dziesiątkami balonów.

Podczas drugiego tygodnia ferii również nie zabrakło atrakcji.

Już pierwszego dnia dzieci wzięły udział w warsztatach wyrobu mydła, podczas których zapoznali się z techniką wyrobu mydła oraz  składnikami niezbędnymi przy jego wykonaniu. Doświadczały wieloma zmysłami procesu tworzenia naturalnego mydła z wykorzystaniem produktów spożywczych oraz darów ziemi. Każdy z uczestników dobierał zapach, kolor i wnętrze mydła, tworząc przy tym niepowtarzalne , przepięknie pachnące mydełko.

Kolejnego dnia dzieci miały ogromną radość biorąc udział  w warsztatach wykonania słowiańskich laleczek połączone z warsztatami lepienia w glinie. Podczas warsztatów dzieci zapoznały się z kulturą, obyczajami i obrzędami wczesnego średniowiecza . Miały możliwość oglądania i poznania historii  powstawania materiałów naturalnych, narzędzi i przedmiotów codziennego użytku niezbędnych w gospodarstwie domowym.
W środę odwiedziliśmy   Belweder, dzieci przeniosły się w wydarzenia historyczne  z czasów Marszałka Józefa Piłsudskiego i dziejów Polski z lat 90. Przewodnik przybliżyła uczestnikom rolę i zadania prezydenta III RP.

Kolejna wycieczka, chyba najbardziej wyczekiwana przez dzieci, to wizyta w największej i najnowocześniejszej Sali zabaw Fun Park Digiloo.   Tutaj szaleństwom, zabawom i atrakcjom nie było końca. Była to niezapomniana zabawa pośród wielu zjeżdżalni, wyjątkowego boiska do koszykówki, ogromnej ilości kolorowych piłek, labiryntów. Tego dnia dzieci do szkoły wróciły zmęczone ale bardzo zadowolone.

Ponadto, dzieci miały możliwość uczestniczyć w licznych zabawach, konkursach, grach zespołowych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się poznawane podczas akcji „zima na wsi” stare i zapomniane zabawy grupowe tj. „ulijanka”,” stary niedźwiedź”, ”kolanko”, „w chowanego”, „halo,hali, miasteczko się pali”, „gra w kapsle” i.in.

Najsmaczniejszymi zajęciami okazały się warsztaty kulinarne, podczas których dzieci wykonały pyszny deser – galaretkę z bitą śmietaną i owocami.

Na zakończenie akcji  „ zima na wsi” w II tygodniu ferii,  na dzieci czekała duża niespodzianka. Odbyła się zabawa taneczna z dużą ilością konkursów i zabaw przy muzyce i nie tylko. Wychowawcy przygotowali swoim podopiecznym słodką niespodziankę wraz z poczęstunkiem  i mnóstwo nagród za udział w konkursach.

Dziękujemy Urzędowi Miasta i Gminy Ożarów Mazowiecki za nieodpłatne udostępnienie autokaru oraz Straży Miejskiej w Ożarowie Mazowieckim za czuwanie nad naszym bezpieczeństwem.

Galeria zdjęć


11grudnia wybraliśmy się całą klasą do kręgielni Hula-Kula w Warszawie- w ramach prezentu od najlepszych Mikołajów na świecie, naszych ukochanych rodziców! Dzięki Nim mieliśmy świetną okazję do integracji i miłego spędzenia  czasu.

Po wejściu na płytę kręgielni u każdego ucznia odezwał się duch walki i rywalizacji.  Wszyscy z wielkim zaangażowaniem starali się o zdobycie jak największej liczby punktów dla swojej drużyny. Rekord naszej klasy został ustanowiony przez Patryka Wasilkowicz, który dla swojej ekipy zdobył najlepszy wynik, pozostali również wykazali się dużą celnością w trakcie rzutów.

A teraz trochę o samych kręglach…
Każdy z nas zna zapewne tę grę  z bajki pt. „Flinstonowie”. Jednak historia tej dyscypliny sięga czasów starożytnych. Wówczas kule do gry były bardzo ciężkie, bo wykonane z kamienia. Należało uderzyć w dziewięć kręgli kulą bez uchwytu. W Europie najczęściej grają w kręgle Niemcy, w innych rejonach świata grają w nie głównie Amerykanie.
Obecnie kręgle znane są bardziej jako bowling. Główną różnicą w technice jest tutaj kula, która ma otwory na palce, ułatwiające rzut oraz ilość kręgli przeznaczonych do zbicia. Technika gry w kręgle również została ulepszona. Jeśli chodzi o powrót kuli po rzucie do gracza, dokonuje się to automatycznie za sprawą specjalnego urządzenia. Również punkty liczy automatycznie maszyna, nie trzeba się, więc głowić.  Zasady gry są bardzo proste i to powoduje, że nawet najmłodsi świetnie sobie radzą z ta grą.


Kalendarium – listopad 2014

4 listopada 2014 – odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości
5-7 listopada 2014-Szkolenie realizowane na zlecenie Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej pt. „Rola więzi rodzinnych w profilaktyce uzależnień”.
pedagodzy M. Adamowicz, A. Kępczyńska
14 listopada 2014 - uczniowie klas "0" wzięli udział w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, przeprowadzonych przez P. Bandurę tatę uczniów oddziału zerówkowego oraz instruktora kursów z zakresu pierwszej pomocy. Spotkanie  miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych.
16 listopada 2014 – obchodziliśmy w szkole „Światowy Dzień Tolerancji”
17 listopada 2014 – uczniowie klas y IA, IB, IC – uczestniczyły w spektaklu teatralnym „Cztery Łapy”, klasy IVA, IVB, VA, VB, BC  -„Mity greckie” w Centrum Kultury Błonie
21 listopada 2014 – odbył się I etap szkolny  powiatowego konkursu matematycznego dla klas IV-VI „Mały Pitagoras”
24 listopada 2014 – obchodziliśmy w szkole „Dzień Misia”
25 listopada 2014 – odbył się koncert filharmonii „Śladami Celtów”- koncert pozwoli lepiej poznać ten lud łączący hardość, wojowniczą naturę ze skłonnością do mistycyzmu, umiłowaniem poezji i wrażliwością na piękno muzyki. Uczniowie mieli okazję poznać ich oryginalne instrumenty, zadumać się przy tęsknych balladach oraz dołączyć do artystów w porywających energią celtyckich tańcach.
26 listopada 2014 – w szkole odbył się próbny sprawdzian po klasie szóstej szkoły podstawowej organizowany według nowych procedur organizowania i przeprowadzania sprawdzianu
27 listopada 2014 – odbyła sie dyskoteka andrzejkowa połączona z wróżbami andrzejkowymi
28 listopada 2014 - odbył się wieczór andrzejkowy dla dzieci z klasy „0”


Nietypowy prezent...

Uczniowie klas IIa i IIIc  otrzymali na mikołajki  nietypowy prezent – zaproszenie na warsztaty świecowe. W poniedziałek 8.12 wyruszyliśmy do Warszawy, gdzie  w bajecznie kolorowym, pełnym zapachów salonie ” Formy i Kolory” czekała przygoda w postaci możliwości zrobienia świątecznej świecy.   Najpierw w części teoretycznej  uczniowie dowiedzieli się z czego produkuje się świece, co to jest parafina i jakie są jej alternatywne użycia. Potem rozpoczęła się zabawa w dobieranie kolorów wzorów, ozdób a nawet zapachów.

Świeca pachnąca jak owoce leśne, a może jak mandarynka z domieszką  chili , w formie o kształcie serca czy walca, ozdobiona srebrną bombką lub mikołajkiem a może aniołkiem. Decyzja należała do każdego dziecka. Gotowe dzieło zostało zalane stearyną. Po 10 minutach, gdy parafina stężała, uczniowie mogli podziwiać świecę własną i kolegów. Jeszcze tylko piękne opakowanie i każdy mógł zabrać swój wytwór do domu. Warsztaty były okazją do wspólnego kreatywnego spędzenia czasu. Radość z własnoręcznie wykonanej, świątecznej świecy była widoczna na twarzy każdego dziecka. Dziękujemy wszystkim Mikołajom, a szczególnie mamie Maksa za pomysł i pomoc w zorganizowaniu wyjazdu.


Dzień Pluszowego Misia i Wizyta Mikołaja w klasie 0B

8 Grudnia klasę 0B odwiedził nietypowy gość z workiem pełnym smacznych prezentów, a był to Święty Mikołaj. Dzieci miały okazję zadać Mikołajowi kilka pytań, przyjrzeć mu się z bliska oraz wspólnie zaśpiewać i zatańczyć piosenkę.

24 LISTOPADA 2014r. w Szkole Podstawowe im. Szarych Szeregów w Płochocinie  zorganizowany został Dzień Pluszowego Misia. Każdy Miś miał okazję zobaczyć jak jego właściciel ciężko pracuje w szkole. Klasa 0B ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi.

Galeria zdjęć - Dzień Pluszowego Misia i odwiedziny Świętego Mikołaja - 2014.12.08MIKOŁAJKI W MUZEUM FRYDERYKA CHOPINA

W piątek 5.12 klasy I c i III c zostały zaproszone na spotkanie mikołajkowe połączone ze wspólnym świętowaniem imienin taty Fryderyka – Mikołaja. Tegoroczne warsztaty ze względu na dobiegające końca obchody Roku Oskara Kolberga zatytułowane były „Dzieci zgraja na ludowo u Mikołaja”.

Na naszych uczniów czekali gospodarze uroczystości- ubrani w ludowe stroje z różnych regionów Polski, mówiący po francusku Mikołaj Chopin oraz święty Mikołaj. W trakcie bardzo atrakcyjnych zajęć dzieci dowiedziały się wiele o ludowych inspiracjach w muzyce Fryderyka Chopina, nauczyły się podstawowych kroków polskich tańców ludowych, wysłuchały aktorsko opowiedzianej baśni polskiej o kijach samobijach. Zaangażowały się również w przygotowanie tradycyjnych ozdób choinkowych, którymi udekorowały świąteczne drzewko w muzeum.

Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci zostały zaproszone do wspólnego kolędowania przy fortepianie. W nagrodę za trud i zaangażowanie w szereg muzealnych wyzwań święty Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent. Z emocjami wspominamy ten dzień i mamy nadzieję na mikołajkowe spotkanie w Muzeum Fryderyka Chopina za rok. Dziękujemy mamie Julka i Maćka za inicjatywę i nawiązanie kontaktów z Muzeum Chopina w Warszawie.Klasa 0A ze swoimi przytulankami z okazji Dnia Pluszowego Misia, który obchodziliśmy
w naszej szkole 24 listopada!


14 listopada 2014r w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów w Płochocinie uczniowie klas "0" wzięli udział w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, przeprowadzonych przez P. Bandurę tatę uczniów oddziału zerówkowego oraz instruktora kursów z zakresu pierwszej pomocy.
Spotkanie  miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie najmłodszych z podstawowymi czynnościami ratowniczymi w wypadku nieobecności osób dorosłych.
Na początku dzieci uważnie wysłuchały jak istotne są pierwsze chwile w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia oraz jak należy się w takiej sytuacji zachować. Przy okazji uczniowie przeszli krótki kurs profesjonalnego wzywania pomocy oraz rzetelnego przekazywania informacji dotyczących nieszczęśliwego zdarzenia. Następnie, pod czujnym okiem specjalisty, każdy z uczestników mógł wykorzystać zdobyte informacje podczas ćwiczeń z użyciem fantomów oraz specjalistycznego sprzętu medycznego. Dzieci z prawdziwym zaangażowaniem przystępowały do zajęć motywowane faktem, iż wiedza o tym, jak należy nieść pomoc, może uratować czyjeś życie… Na potwierdzenie odbytych zajęć uczniowie Szkoły Podstawowej w Płochocinie otrzymali edukacyjne kolorowanki oraz dyplom dla całej klasy.

galeria zdjęć


 „Empatia, to zdolność
 do myślenia i odczuwania siebie w wewnętrznym życiu innej osoby”.
H. Kohut

18 listopada, uczniowie klasy VIb wraz ze swoją wychowawczynią - p. Eweliną Bartosińską zaprezentowali uczniom naszej szkoły apel pt. „Rozwijanie empatii”. Było to dla nich nie lada wyzwanie! Jednak śmiało można stwierdzić, że spisali się na szóstkę.
W trakcie tego wydarzenia, uczniowie odnieśli się do pojęcia empatii, ukazując jej różnorodne oblicza. Następnie skupili się uczuciach, które odgrywają cenną rolę w naszym codziennym życiu. W dalszej części apelu, odegrali scenkę której zadaniem było, uświadomienie uczniom, jak kluczowym elementem, jest empatyzowanie drugiego człowieka (współodczuwanie z nim). Na zakończenie wspólnie obejrzeli animację, która pozwoliła uświadomić uczestnikom to, czego  doświadczyli w trakcie apelu, by potem rozwiązać krzyżówkę, której hasło „STOP PRZEMOCY” stanowiło kwintesencję dzisiejszego spotkania.
Wierzymy, że dzisiejszy apel przyczyni się do większego  wczuwania w stany emocjonalne i sytuacje innych osób., eliminując wszelkie zaistniałe nieporozumienia.
30 października w Szkole odbył się Dzień Spódnicy. Uczniowie, a w praktyce uczennice, zostali zachęceni do zadania szyku i założenia tego dnia kolorowych spódnic i sukienek. Do akcji włączyło się wiele nauczycielek, dając przykład dzieciom, że sukienki i spódnice, chociaż niewygodne, jak najbardziej kobietom i dziewczynom czasami wypada założyć.


19 lat temu dzień 16 listopada został ustanowiony Międzynarodowym Dniem Tolerancji. Postanowiliśmy sprawdzić jak uczniowie naszej szkoły rozumieją słowo TOLERANCJA. Zapytaliśmy o to uczniów klas Ic, IIa i VIb. A oto niektóre odpowiedzi:

Tolerancja to jest to takie coś, że nieważne czy ktoś ma piegi czy inny kolor skóry i się z nim bawimy - Marta

Jak ktoś jest brzydki czy ładny to jest nieważne - Kacper

Każdy jest inny ale jak ktoś ma okulary albo jak jest chłopakiem i ma długie włosy no to też się z nim bawimy - Tymoteusz

I nie wolno się bić ale trzeba się lubić - David

Nie pokazujemy palcami nawet jak ktoś jest inny - Małgosia

Tolerancja to znaczy akceptowanie osób niepełnosprawnych i bycie wobec nich kulturalnym - Jaś

Jak jest pan na wózku inwalidzkim to się z niego nie wyśmiewamy - Aleksander

Nie śmiejemy się z tych, którzy mają inny kolor skóry, bo jak pojedziemy do ich  kraju to oni z nas się będą śmiać - Małgosia

Jak ktoś jest mały albo coś nie odrzucamy go od zabaw - Natalia

Tolerancja to akceptowanie innej osoby nawet jak nie mamy z nią dobrych stosunków - Nikodem

Tolerancja oznacza też, że ludzie ze względu na wygląd, kolor skóry i kulturę powinni się szanować - Natalia

Tolerancja to nie ocenianie ludzi ze swojego  punktu widzenia ponieważ każdy ma swoje prywatne zachowania  i trzeba go tolerować takim, jaki jest - Patryk.

Tolerancja to koleżeństwo dla każdej osoby. Nie liczy się to, czy człowiek jest biały, brązowy czy żółty albo ma inne włosy. Powinniśmy być mili i dobrzy dla każdego. Każdy się wyróżnia, ma  albo wady albo zalety. Każdy jest inny. Miejmy to na uwadze. Nasze przykre słowa mogą ranić! - Gabrysia

Tolerancja to np. ktoś jest inny niż wszyscy, wyróżnia się punktem widzenia świata to nie wytykać go palcem tylko nauczyć się z nim żyć - Natalia

Dziękujemy wszystkim, którzy podzielili się z nami swoimi przemyśleniami oraz wykonali gazetki szkolne zachęcając wszystkich-  BĄDŹMY TOLERANCYJNI!

galeria zdjęć


,,Polska. Ojczyzna. Moje miejsce.
Dom mój na wielkiej mapie świata(…)
Pamięć przeszłości i nadzieja,
I moc tysiąca ludzkich marzeń(…)
Flaga na wietrze, orzeł w gnieździe .
Dom mój. Ojczyzna . Polska moja.”
                                                   M.Szarf,,Polska”

11 listopada to wyjątkowa data dla każdego Polaka.
Tego dnia uroczyście obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości . Święto państwowe, które zostało uchwalone w 1937 r., w latach II wojny światowej i w okresie powojennym zakazane,  przywrócone dopiero  w  1989r.
4 listopada2014 r. uczniowie naszej szkoły uczcili 96 rocznicę odzyskania przez Polskę, po 123 latach zaborów, niepodległości. W czasie uroczystego apelu, mogliśmy  przeżyć chwile smutku-gdy Polska znikała z map Europy i ogromnej radości - po odzyskaniu upragnionej wolności.
Uczniowie klas IV-VI, wykorzystując prezentację multimedialną, przygotowali inscenizację. Wspólny śpiew okolicznościowych piosenek nie tylko wprowadził nas w nastrój z tamtych lat, lecz również jednoczył całą wspólnotę szkolną obchodzącą Narodowe Święto Niepodległości.

galeria zdjęć

W dniu Święta Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej im. Szarych Szeregów
w Płochocinie odbyła się uroczystość „Pasowanie na ucznia”.
W przygotowanie do uroczystości szczególnie zaangażowali się uczniowie klas pierwszych
oraz przedstawiciele klas czwartych i piątych.
Tegoroczną uroczystość uświetnili zaproszeni goście: Wiceburmistrz  Gminy Ożarów Mazowiecki pan Dariusz Skarżyński, przedstawiciele Rady Rodziców, Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej i rodzice.
Uczestników uroczystości  przywitała pani dyrektor Magdalena Szkup. Ślubowanie poprzedziła część artystyczna, w której najmłodsi uczniowie musieli wykazać się elementarną wiedzą dotyczącą naszego kraju i szkoły.
Następnie odbyła się oficjalna i podniosła część ślubowania z udziałem Pocztu Sztandarowego.
Kolejnym punktem uroczystości było pasowanie na ucznia, którego dokonała
„magicznym piórem” pani wicedyrektor Renata Cybulska.
Na zakończenie uczniowie otrzymali „Dyplom Ucznia Klasy Pierwszej”

galeria zdjęćKalendarium szkolne – wydarzenia październik 2014

 • 2 października 2014 – reprezentacja Szkoły Podstawowej  w Płochocinie oraz poczet sztandarowy uczestniczyli w  „Ożarowskich obchodach 70-tej rocznicy Powstania Warszawskiego”
 • 7  października 2014  - prezentacja multimedialna przygotowana przez klasę VIa pod kierunkiem  p. Anny Jędrzejczyk dotycząca cyberprzemocy. W trakcie prezentacji uczniowie poznali rodzaje cyberprzemocy, dowiedzieli się czym jest cyberprzemoc oraz jak na nią reagować, gdzie szukać pomocy będąc ofiarą cyberprzemocy.
 • 7, 13, 15 października  2014 – odbyły się szkolne etapy Kutratoryjnych Konkursów: Matematycznego, Polonistycznego oraz Przyrodniczego
 • 8 października 2014 – klasy IIa oraz IIIc uczestniczyły w wycieczce do Żelazowej Woli i Granicy.
 • 10 października 2014 – klasy VI uczestniczyły w warsztatach profilaktycznych „Jak stworzyć świat fantasy” – teatr interaktywny w Błoniu
 • 13 -17 października 2014 – akcja prowadzona w świetlicy szkolnej „Owocowy zawrót głowy” – wydarzenie towarzyszące programowi „Owoce w szkole”
 • 14 października – Święto Komisji Edukacji Narodowej – ślubowanie klas I.
 • 16 października 2014 – w ramach projektu „Szkoła Zawodowców” – gościliśmy Burmistrza Ożarowa Mazowieckiego Pawła Kanclerza.
 • 16 października 2014 – Dyrektor szkoły uczestniczyła w  „Odsłonie interaktywnego e-podręcznika dla edukacji wczesnoszkolnej” zorganizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji
 • 16 października 2014  - uczeń klasy VI – Piotr Pawluczyk zdobył  II miejsce w międzypowiatowych  biegach przełajowych w Kamionie.
 • 21 października 2014 – koncert filharmonii – „ Spotkajmy się w Ziemiańskiej” – do programu koncertu zostały włączone utwory poetyckie J. Tuwima, A. Słonimskiego, K. Wierzyńskiego, J. Lechonia, M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Program oddaje klimat Warszawy lat międzywojennych, gdy po długim okresie zaborów stolica odrodziła się kulturalnie.
 • Szkoła przystąpiła do akcji „Przywróćmy dzieciom uśmiech”. Jest to akcja organizowana przez Fundację Przyjazny Świat Dziecka, a jej celem jest pomoc dzieciom przebywającym w rodzinnych domach dziecka. Przedmiotem akcji jest zbiórka makulatury.
 • W październiku rozpoczęły się spotkania dla rodziców „Jak mówić do dzieci, żeby nas słuchały? Jak słuchać, żeby do nas mówiły?” prowadzone przez szkolnego psychologa.
 • W październiku przystąpiliśmy do konkursu plastycznego „Życie bez klapsa” organizowanego przez Centrum Kultury w Błoniu.
 • 30 października 2014 – klasy Va, Vb oraz Vc uczestniczyły w wycieczce po Warszawie „Szlakiem Szarych Szeregów”

 • Akademia z okazji 75 rocznicy powstania Szarych Szeregów

  Szare Szeregi to konspiracyjna nazwa ZHP, powstała 27 września 1939 roku. Organizacja ta skupiała harcerzy w trzech grupach wiekowych: Zawiszacy, Bojowe Szkoły, Grupy Szturmowe. Program Szarych Szeregów zawierał się w haśle: Dziś- Jutro- Pojutrze.

  W dniu 26 września 2014 roku uczniowie naszej szkoły uczcili 75 rocznicę powstania Szarych Szeregów – patrona naszej szkoły. Z tej okazji odbył się uroczysty apel. W programie artystycznym uczniowie klas IV-VI przekazali informacje o powstaniu, strukturze i działalności Szarych Szeregów. Recytowano wiersze, śpiewano piosenki i wyświetlano prezentację o tematyce wojennej.

  Uroczystość zakończyła się odczytaniem apelu poległych i złożeniu kwiatów pod pomnikiem Małego Powstańca, który znajduję się w holu naszej szkoły.
  Serdeczne podziękowania składamy nauczycielom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie uroczystości: p. Ewelinie Bartosińskiej, p. Annie Jędrzejczyk, p. Małgorzacie Osińskiej, p. Monice Prybie oraz p. Krzysztofowi Ziółkowskiemu.   1 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2014/2015. W naszej szkole w 15 oddziałach szkolnych i 2 oddziałach przedszkolnych uczyć się będzie 319 uczniów. Jak co roku uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach pływania oraz będą mogli skorzystać z szerokiej gamy zajęć dodatkowych. Zapewne - jak co roku - największą frekwencję  zanotują: koło multimedialne (w zwiększonym wymiarze 4 godzin tygodniowo), oraz zajęcia SKS. Oferta szkoły jest jednak znacznie szersza- koło muzyczne, katechetyczne, języka angielskiego i inne.
  Uczniowie klas młodszych będą mogli dobrze się bawić podczas zbiórek zuchowych oraz rozwijać swoje uzdolnienia na zajęciach zwiększających szanse edukacyjne. Po zakończonych lekcjach mogą korzystać ze świetlicy szkolnej.
  Swoją działalność kontynuuje również szkoła karate, szkółka RC, ceramika oraz taniec (zajęcia odpłatne).  Zachęcamy wszystkich uczniów i rodziców do zapoznania się zajęciami oferowanymi przez szkołę.
  Środki finansowe na działalność kół, zajęć na basenie, świetlicy, ZHP, gimnastyki korekcyjnej i oddziałów przedszkolnych pochodzą z budżetu Gminy.
  W czasie wakacji w szkole zostały przeprowadzone remonty- wycyklinowano i polakierowano podłogi w pięciu salach lekcyjnych. Ułożono ponownie chodnik wzdłuż szkoły.
  Od wielu lat tradycją stały się już koncerty muzyków z Filharmonii Narodowej. Koncerty te to nie tylko  wspaniała muzyka i śpiew, lecz również przedstawienia muzyczne w pięknych, epokowych strojach czy pokazy tańców ludowych. Uczniowie są zapraszani do udziału we wspólnym śpiewaniu, bawią się przy muzyce, wyklaskują rytmy oraz uczą się jak świadomie i kulturalnie reagować na występy sceniczne. Koncerty są finansowane z wpłat na Radę Rodziców. 
  Cieszymy się bardzo, że po wakacjach wszyscy zdrowi i wypoczęci wrócili do nauki i pracy w naszej szkole. Z naszej strony będziemy dokładać starań, by było to miejsce przyjazne, czyste, gdzie będzie można zdobywać wiedzę i rozwijać swoje zainteresowania. Mamy nadzieję, że wszyscy będziemy okazywali sobie szacunek i przestrzegali obowiązujących norm i zasad.
  Witamy was serdecznie w nowym roku szkolnym.

 • Rozpoczęcie roku szkolnego - 2014.09.01 - galeria • Kalendarium szkolne – wydarzenia wrzesień 2014

  1. 1 września 2014 – Rada Pedagogiczna –przedstawienie raportów z analizy badań kompetencyjnych w klasach trzecich oraz piątych oraz ogólnopolskim badaniu „Diagnoza Umiejętności Matematycznych” w klasach piątych organizowanych przez Instytut Badań Edukacyjnych.
  2. 8 września 2014 – Rada Pedagogiczna – zatwierdzenie planu nadzoru pedagogicznego w roku szkolnym 2014/2015.
  3. 9 września 2014 – zebrania z rodzicami oraz Radą Rodziców
  4. 13 września 2014 -  udział w uroczystych obchodach Bitwy Ołtarzewskiej (przedstawiciele klas piątych i szóstych oraz poczet sztandarowy).
  5. 16 września 2014 – koncert filharmonii – „O cudownych dzieciach” – program opowiadający słowem i muzyką o cudownych dzieciach: Mozart, Chopin, Mendelsohn, Wieniawski. Opowieściom o małych muzykach, ich zabawach pierwszych sukcesach i zdobywaniu muzycznego świata, towarzyszyć będą zarówno utwory dziecięce, jak i napisane w dojrzałym wieku. Piosenki i piesni, utwory fortepianowe i skrzypcowe tworzą bogaty program, który przypomina, że wielcy też kiedyś byli mali.
  6. 17 września 2014 – szkolenie Rady Pedagogicznej „Nowe multimedia a rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka” – prowadzący – prof. Mariusz Jędrzejko
  7. 20 września 2014 –Harcerska Olimpiada Uśmiechu i Humoru oraz Dzień Pieczonego Ziemniaka
  8. 26 września 2014 – uroczysty apel poświecony 75 rocznicy powstania Szarych Szeregów
  9. 27 września 2014 – piknik dla dzieci uczęszczających na świetlicę szkolną oraz rodziców
  10. 30 września 2014 – szkolenie dla dyrektorów organizowane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Warszawie na temat nowej formuły przeprowadzania  sprawdzianu po szóstej klasie szkoły podstawowej
  11. 30 września 2014 – szkolenie dla nauczycieli matematyki organizowane przez Okręgową Komisje Egzaminacyjna w Warszawie na temat nowej formuły przeprowadzania  sprawdzianu po szóstej klasie szkoły podstawowej – udział wzięły nauczycielki Anna Skarżyńska oraz anna Dębowska

  SZKOLNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY – STOP
  DLA KLAS IV-VI

  Obszary pracy

  Tematyka zajęć i apeli

  cele

  Sposób realizacji

  Termin realizacji

  Edukacja w zakresie przemocy i cyberprzemocy

  1. Zjawisko i przyczyny powstawania przemocy i cyberprzemocy?

   

  2. Jak reagować na cyberprzemoc?

  - zdefiniowanie zjawiska przemocy i cyberprzemocy, - analiza przyczyn powstawania przemocy,
  - nauka rozpoznawania zachowań przemocowych wśród uczniów

  1. Godzina wychowawcza

   

   

   

  2. Apel

  październik

   

   

   

  kl. VI A

   

  Rozwijanie empatii

  1. Umiejętność nazywania uczuć

   

   

  2. Przeżycia dzieci doznających przemocy

  - doskonalenie umiejętności nazywania, wyrażania i rozpoznawania uczuć
  - rozwój empatii
  - zwrócenie uwagi na przeżycia dzieci doznających przemocy

  1. Godzina wychowawcza, WDwŻR
  (Klasa Va,b)

   

  2.Apel

  listopad

   

   

   

  kl. VI B

  Kontrola złości

  1.Rozpoznawanie sygnałów złości płynących z ciała

   

   

   

  2.Konstruktywne sposoby wyrażania złości

  - zwiększenie kontaktu z własnym ciałem i sposobem przeżywania złości
  - refleksja nad związkiem złości z krzywdzeniem innych ludzi
  - uczenie nieagresywnych sposobów wyrażania złości

  1. Godzina wychowawcza

   

   

   

  2. Apel

  luty

   

   

   

   

  kl. V A, VB

  Obrona siebie przed przemocą

  1. Zachowania asertywne

   

   

   

  2. Prawa dziecka

  - uczenie zachowań asertywnych
  - nauka przestrzegania praw innych i radzenia sobie w sytuacji naruszania praw własnych
  - ukazanie sposobów obrony przed przemocą

  1. Godzina wychowawcza, WDwŻR
  (Klasa Va,b)

   

   

  2.Apel

  marzec

   

   

   

   

  kl. V C

  Pomaganie innym

  1. Co mogę zrobić aby w mojej klasie żyło się lepiej?

   

   

  2. Pomaganie bez użycia przemocy – „Nie bądź obojętny”

  - nauka bycia pomocnym
  - aktywizacja dzieci „neutralnych” – obserwatorów przemocy
  - uświadomienie sobie możliwości działań w kierunku zapobiegania przemocy

  1. Godzina wychowawcza

   

   

   

  2. Apel

  kwiecień

   

   

   

  kl. IVA, IVB  Plan pracy szkoły 2014-2015
  harmonogram działań doraźnych i okolicznościowych


  MIESIĄC

  WYDARZENIE

  SPOSÓB REALIZACJI

  OSOBY ODPOWIEDZIALNE

  TERMIN

  WRZESIEŃ / PAŹDZIERNIK

  ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO                        

  spotkania z uczniami i rodzicami

  dyrektor, wicedyrektor,wychowawcy

  1.09.2014r                  

  ROCZNICA PATRONA - SZARYCH SZEREGÓW

  Apel okolicznościowy

  p. A. Jędrzejczyk,
  p. E. Bartosińska

  26.09.2014r.

  DZIEŃ  EDUKACJI  - apel okolicznościowy  

  ślubowanie klas pierwszych

  p. E. Tomczyk,
  p. G. Szymaniak,
  p. A.  Bogucka
  program artystyczny,

  14.10.2014r.

  Program
  „Stop przemocy”

  Prezentacje kl. IV-VI

  p. R. Cybulska

  Cały rok

  Program „Szkoła zawodowców”

  spotkania

  p. M. Pryba

  Cały rok

  LISTOPAD

  ŚWIĘTO NIEPODLEGLOŚCI 

  Apel okolicznościowy

  p. K. Bucior

  4.11.2014r.

  GRUDZIEŃ

  KONCERT KOLĘD PRZY CHOINCE, JASEŁKA                             

  Wspólne kolędowanie, jasełka

  p. M. Kulińska,
  p. B. Mączyńska

  19.12.2014r.

  STYCZEŃ

  ZABAWA KARNAWAŁOWA "Bal szkolny"

  bal karnawałowy

  wychowawcy dekoracja sali  gimnastycznej, wodzirej

  16.01 2015r.

  LUTY

  FERIE W SZKOLE

  Zima na wsi

  Wicedyrektor,wychowawcy

  17.01- 1.02. 2015r.

  MARZEC

  SZARE SZEREGI

  Konkurs wiedzy
  Kl. IV-VI

  p. A. Dębowska

  24.03.2015.

  KWIECIEŃ

  SPRAWDZIAN KLASA VI

  sprawdzian

  komisje

  01. 04.2015r, godz.9.00

  ROCZNICA KONSTYTUCJI 3 MAJA

  apel okolicznościowy

  p. A. Skarżyńska

  28.04.2015r.

  MAJ

   BADANIE KOMPETENCYJNE
  KLAS III i V

  sprawdzian

  zespół nadzorujący

  Maj 2015r.

  Wycieczki klasowe, zielone szkoły

   

  wychowawcy

  11-22 maja 2015

  CZERWIEC

  ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

  uroczyste rozdanie świadectw ukończenia klasy i szkoły

  dyrektor, wychowawcy

  26.06.2015r.  Kalendarz roku szkolnego 2014/2015

  W roku szkolnym 2014/2015 ustala się następujące dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych:

  Dodatkowe dni wolne
  od zajęć dydaktyczno-wychowawczych

  Poniedziałek wypadający bezpośrednio przed dniem świątecznym ustawowo wolnym od pracy

  10.11. 2014

  Piątek wypadający bezpośrednio po dniu świątecznym ustawowo wolnym od pracy

  2.01.2015 r.

  Poniedziałek wypadający bezpośrednio przed dniem świątecznym ustawowo wolnym od pracy

  5.01.2015 r.

  Sprawdzian przeprowadzany w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej

  1.04.2015 r.

  Piątek wypadający bezpośrednio po dniu świątecznym ustawowo wolnym od pracy

  5.06.2014. r.